Home DIŞ UZAY KARA DELİĞİN YILDIZI SARMAL ŞEKİLDE YOK EDİŞİ GÖRÜNTÜLENDİ
DIŞ UZAY - 20 Ekim 2020

KARA DELİĞİN YILDIZI SARMAL ŞEKİLDE YOK EDİŞİ GÖRÜNTÜLENDİ

Avrupalı gökbilimciler, Eridanus takımyıldızındaki bir kara deliğin yakınındaki yıldızı sarmal şekilde yok edişini görüntüledi.

Avrupalı gökbilimciler, kara deliğin yıldızı sarmal şekilde yok edişini görüntüledi…

Avrupalı gökbilimciler, Dünya’ya 215 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Eridanus takımyıldızındaki bir kara deliğin, yakınındaki bir yıldızı “spagetti” şeklinde sarmal olarak yok edişini görüntüledi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Gökbilimcilerin Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi’nden tanık oldukları olayda, bir yıldızdan gelen ışığın süper kütleli bir kara delik tarafından parçalandığını gördü.

Gökbilimciler, gözlemledikleri olayı “Şanssız bir yıldız, bir galaksinin merkezindeki süper kütleli bir kara deliğin çok yakınında gezinirken, kara deliğin aşırı kütle çekim kuvveti, yıldızı ince malzeme akışlarına dönüştürdü” ifadeleriyle betimledi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Yıldız şeritler halinde sarmal olarak kara delik tarafından yok edilirken, gökbilimciler olaya spagetti makarnasından esinlenmiş bir astrofizik terimi olan “Spaghettifikasyon” olduğunu belirtti.

SPAGHETTİFİKASYON NEDİR?

Astrofizikte spagettifikasyon, çok güçlü homojen olmayan bir yerçekimi alanında nesnelerin uzun ince şekillere dikey olarak gerilmesi ve yatay olarak sıkıştırılmasıdır; aşırı gelgit kuvvetlerinden kaynaklanır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SAMANYOLU’NUN SÜPER KÜTLELİ KARA DELİĞİNİ SANAL GÖZLÜKLE DOLAŞIN!

SÜPER KÜTLELİ ÜÇ KARA DELİĞE SAHİP GALAKSİ BULUNDU

‘KARA DELİKLER İÇİNDE ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN’