Home DIŞ UZAY LİSELİ STAJYER, İKİ YILDIZI TURLAYAN GEZEGEN KEŞFETTİ
DIŞ UZAY - 11 Ocak 2020

LİSELİ STAJYER, İKİ YILDIZI TURLAYAN GEZEGEN KEŞFETTİ

NASA'nın 17 yaşındaki Amerikalı liseli stajyeri, bugüne kadar bilinmeyeni keşfetti: İki yıldız etrafında dönen bir gezegen...

17 yaşında üniversitedeydim. İstanbul’dan İzmir’e gidip kendisine yeni bir ‘Dünya kurmak’ için kolları sıvayan bir gençtim. Uzaya olan ilgim, 2013’te CERN’e yaptığım geziyle pekiştiğine göre, 17 yaşında çok da ‘havalara bakıp’ gezegen avcılığı yapmıyordum. Niye anlattım bunları? Çünkü Dünya basını iki gündür 17 yaşındaki Amerikalı liseli Wolf Cukier’i konuşuyor.

DÜNYA’NIN KONUŞTUĞU STAJYER

Stajyer Wolf Cukier. (Fotoğraf: NBC 4 NY)

O yaşta Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’ya stajyer olarak kabul edilmesi ayrı haber… Stajdaki henüz 3’üncü gününde bugüne kadar hiç bilinmeyen bir gezegen türünü keşfetmesi ayrı bir haber… Evet 17’lik Wolf Cukier, iki yıldız etrafında dönen bir gezegen keşfetti. İki Güneş’i olan bir gezegen…

Güneş Sistemi dışında Dünya benzeri ötezegen arayan Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) NASA’ya bilgiler geçti. NASA uzmanları ‘uzay teleskopu’ görevi yapan TESS’in bilgilerini tüm stajyerler gibi Wolf Cukier’le de paylaştı; gördüklerini değerlendirmesini istedi. İşte Wolf Cukier, kendisini diğer stajyer ve görevli NASA çalışanlarından ayıran incelemesini şöyle anlatıyor: 

“Stajımın üçüncü günüydü. TOI 1338 adlı sistemden bir sinyal vardı. İlk başta bir yıldız eklipsi sandım. Sonra baktım ki, bu bir gezegen. Satürn boyutundaki bu gezegenin ismi TOI 1338 b… Bir değil, iki yıldızın etrafında dönüyordu. İki yıldız da birbirinin… TOI 1338 b, iki yıldızın etrafını 93-95 gün arasında turluyor.”

İŞTE TOI 1338 b’NİN ÖZELLİKLERİ:

  • Dünya’dan 1,300 ışık yılı uzaklıkta. 
  • Dünya’dan 6.9 kat daha büyük.
  • Etrafında döndüğü bir yıldızın kütlesi Güneş’ten yüzde daha fazla. Diğeri ise Güneş’in 3’te biri. 
  • Yıldızlar kendi aralarındaki yörüngeyi 15 günde tamamlıyor.
  • Tahminlere göre önümüzdeki 10 milyon yıl içinde çifte yıldız etrafında dönmeye devam edecek. 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TESS, DÜNYA BENZERİ İLK GEZEGENİ BULDU

GEZEGEN-GALERİ: DÜNYA BENZERİ 10 YER

UZAYDAKİ ‘CEHENNEM GEZEGEN’ BULUNDU!