Home DIŞ UZAY MİLYONDA BİR RASTLANAN NADİR SÜPER DÜNYA!
DIŞ UZAY - 12 Mayıs 2020

MİLYONDA BİR RASTLANAN NADİR SÜPER DÜNYA!

Yeni Zelanda'daki Cantenbury Üniversitesi uzmanlarından Herrera Martin son derece nadir bir gezegen keşfetti.

Yeni Zelandalı gök bilimciler “milyonda bir” rastlanan bir gezegen keşfetti. TechExplorist’in haberine göre, Canterbury Üniversitesi‘nde görevli bilim insanları, “Süper-Dünya” olarak nitelendirilen gezegeni, çekimsel mikro mercekleme tekniğiyle keşfetti. Çalışmanın ayrıntıları “The Astronomical Journal” dergisinde yayımlandı.

GEZEGENİN BİR GÜNÜ 617 GÜN

Dr Herrera Martin.

Dünya’dan büyük, Neptün’den küçük kütleye sahip OGLE-2018-BLG-0677 adlı gezegenin yıldızına, Venüs’ün Güneş’e mesafesinden uzak, Dünya’nınkinden yakın olduğu ifade edildi. OGLE-2018-BLG-0677’nin yıldızının kütlesinin Güneş’ten daha küçük olduğu, gezegende bir yılın 617 gün sürdüğü belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

İlk kez 2018 yılında Şili’deki bir teleskopla gözlemlenen gezegenin, sonrasında yine Şili, Avustralya ve Güney Afrika’da her 15 dakikada bir 100 milyon yıldızdan gelen ışığı ölçümleme kapasitesine sahip üç özdeş teleskopla belirlendiği kaydedildi. Araştırma ekibinin lideri Dr. Herrera Martin, yörüngesi ve büyüklüğünün Dünya’ya benzemesi nedeniyle gezegeni, oldukça nadir bir keşif olarak nitelendirdi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GEZEGEN-GALERİ: DÜNYA BENZERİ 10 YER

İŞTE BURCUNUZUN TAKIM YILDIZINIZIN FOTOĞRAFI!

İŞTE ‘DÜNYA BENZERİ’ GEZEGENDE GÜN BATIMI