Home DIŞ UZAY MÜJDE: 5000 IŞIK YILI UZAKTAKİ YILDIZDA OKSİJEN BULUNDU
DIŞ UZAY - 25 Ocak 2020

MÜJDE: 5000 IŞIK YILI UZAKTAKİ YILDIZDA OKSİJEN BULUNDU

Evrenin en yaşlı ve tükenmekte olan yıldızlarından birinde oksijen bulundu. Bilim insanları: "Oksijenin kainattaki varlığını çözeceğiz."

California San Diego Üniversitesi, Kanarya Adaları Astrofizik Araştırma Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesi‘nden uluslararası bilim insanları, evrenin en eski ve J0815+4729 adını verdikleri tükenmek üzere olan ilkel yıldızın atmofesrinde büyük oranda oksijen tespit etti. Yıldız 5000 ışık yılı uzağımızda bulunuyor.

“OKSİJENİN İLK FİLİZLENMESİNİ ÇÖZECEĞİZ”

Buluş, kainatın ilk evresindeki yıldızlarda oksijenin nasıl üretildiği sorusuna da cevap olacak. Projenin başındaki John O’Meara şöyle konuştu: “Sonuç çok heyecan verici. Kozmik arka bahçemizdeki yıldızlar sayesinde kainatın ilk evreleriyle ilgili bilgiler öğreniyoruz. Bu buluş gibi yenilerine imza atmak için sabırsızlanıyoruz. Ki, oksijenin evrendeki ilk filizlenmesiyle ilgili tüm detayları öğrenelim.”

Mini-bilgi: Oksijen; hidrojen ve helyumdan sonra kainattaki en bol 3’üncü element.

BÜYÜK PATLAMA’DAN SONRAKİ DÖNEMDE…

Dünya’daki yaşamın nedeni olan oksijen, kainatın ilk evrelerinde yoktu. Güneş’ten 10 kat daha büyük yıldızların içlerinde nükleer füzyon reksiyonlarından sonra ortaya çıkmıştır. O nedenle en eski yıldızlarda oksijen arayışı uzun süredir vardı. Bilim insanları da 5000 ışık yılı uzaklıktaki J0815+4729 için “O da böyle bir yıldız” diyor. 

Araştırmada imzası bulunanlardan Jonay González Hernández “Büyük Patlama’dan hemen sonraki ilk milyon yıllarda oluştuğunu düşünüyoruz. Belki de Samanyolu’ndaki ilk süpernovasından uçuşan maddelerden oluştu” derken; Cambridge Üniversitesi’nden David Aguado da “Galaksimizin halosunda (gökada aylası – gökadaların çevresini saran devasa bölge) böyle sönmeye yüz tutan yıldızlar var. Ancak hiçbirinde karbon, nitrojen ve oksijen bulunmamıştı” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TA OKSİJEN ÜRETECEK CİHAZ: MOXIE

DÜNYA’NIN OKSİJEN SEVİYESİNİ HAYVANLAR MI KONTROL EDİYOR?

UZAYDA OKSİJEN OLMADIĞINI TEKNOLOJİ OLMADAN İLK NASIL ÖĞRENDİK?