Home DIŞ UZAY NASA, TRANSFORMERS’LARLA KEŞFEDECEK
DIŞ UZAY - 1 Ekim 2019

NASA, TRANSFORMERS’LARLA KEŞFEDECEK

NASA, başka gezegenlerde yapılacak araştırmalar için şekil değiştiren “Shapeshifter” adını verdiği robotlar üzerinde çalışıyor.

NASA, zorlu hava koşullarına dayanıklı, her yere girip çıkabilen, şekilden şekile giren yeni robotlar sayesinde insanoğlunun ayak basamadığı gezegenlerde keşif yapmayı hedefliyor. NASA’nın Shapeshifter adını verdiği bu özel robotların Satürn’ün uydusu Titan başta olmak üzere pek çok uydu ve gezegende kullanılması hedefleniyor.

Küçük parçalara ayrılan robot, tekrar birleşebiliyor

PARÇALARA BÖLÜNÜP, TEKRAR BİRLEŞİYOR

Shapeshifter’ın en önemli özelliği tek parçadan oluşan bir robot olmaması. NASA‘nın tasarlamakta olduğu Shapeshifter duruma göre kimi zaman parçalara ayrılarak küçülebilen, kimi zamanda tekrar tek bir bütün parça olan, coğrafi şartlara göre istediği gibi şekil değiştirebilecek bir robot olacak.

FARKLI ATMOSFER ŞARTLARINA UYGUN

Çizgi film Transformers’ları hatırlatan bu robotlar, üzeri göllerle kaplı olan Titan başta olmak üzere farklı atmosfer şartlarına uygun olarak tasarlanıyor. Son derece yüksek teknolojiye Shapeshifter’lar herhangi bir gök cismini de en ince ayrıntısına kadar inceleyebilecek. Henüz geliştirilme aşamasında olan Shapeshifter’ın ilk olarak Titan’a yollanması bekleniyor.

Fotoğraf ve video: NASA, Youtube