Home DIŞ UZAY “PARALEL EVRENLER VAR, YAKINDA KEŞFEDECEĞİZ”
DIŞ UZAY - 20 Mayıs 2020

“PARALEL EVRENLER VAR, YAKINDA KEŞFEDECEĞİZ”

Amerikalı teorik fizikçi Sean Carroll, "Evrenin küçücük bir diliminde bile sayısız paralel evrenler olduğuna dair kanıtlar var" diyor.

ABD’deki California Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümü’ndeki Walter Burke Teorik Fizik Enstitüsü’nde araştırma profesörü olan Sean Carroll paralel evren teorisine dikkat çekti, yakında kanıtlarına ulaşacağımıza dikket çekti: “Evren, insanların düşündüğü gibi  büyük bir patlamayla (Big Bang) başlamadı. Zamanın ileri gittiği daha eski şişkin bir varoluştu.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Kuantum mekaniği, yerçekimi ve kozmoloji üzerine uzmanlaşmış teorik fizikçi Sean Carroll şöyle devam etti: “Bunu kanıtlayabilmek için yeni aletlere ihtiyacımız var. Teknoloji sürekli gelişiyor. Belki yakında birçok şey değişecek.”

“BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞMELİ”

“Evrenin küçücük bir diliminde bile sayısız paralel evrenler olduğuna dair kanıtlar var. Kuantum fiziği gerçeğe yakın değildir, bizzat gerçektir.”

“Fizik mevcutta Büyük Patlama ve doğanın esasını anlamakta boğuşuyor. Bir geri adım atıp, ne olduğuna dışardan bakmalıyız. Kuantum Dünya’sını anlama konusunu çözmeliyiz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Dünya’ya bakıyoruz ve buna bağlı bir fikrimiz var. Fizik teorilerimizi buna bağlı oluşturuyoruz. Ama bu doğru bir düşünce şekli değil. Tersten bakmalıyız meseleye.”

“Evrenimizin hemen yanıbaşında, sizin bir başka versiyonunuz var.”

Sean Carroll’un Avustralya basınına verdiği bu demeç, İngiliz basınında geniş yer buldu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BEYAZ PERDEDEKİ ‘PARALEL EVRENLER’

EVRENDE BİZİM NE İŞİMİZ VAR?

EVRENDEKİ İLK RENK HANGİSİYDİ?