Home DIŞ UZAY SÜPER KÜTLELİ ÜÇ KARA DELİĞE SAHİP GALAKSİ BULUNDU
DIŞ UZAY - 23 Kasım 2019

SÜPER KÜTLELİ ÜÇ KARA DELİĞE SAHİP GALAKSİ BULUNDU

3 süper geniş karadeliğe sahip ilk galaksi bulundu! Süper kütleli kara delikler galaksilerin merkezine güç veren motor vazifesi görürler tıpkı bizim Samanyolu gibi… Genelde galaksilerin merkezlerinde bulunan, kütleleri milyonlarca Güneş kütlesi büyüklüğünde olan kara deliklere verilen isimdir… İlk defa bu işle uğraşan bilim adamları 3 süper kütleli kara deliğe sahip bir galaksi ile karşılaştılar, göbeğinde birbirine oldukça yakın 3 kara deliğe sahip olduğunu gözlemlediler.

300 MİLYON IŞIK YILI MESAFEDE

Galaksi NGC 6240, olağandışı bir şekle sahip, bu önceleri araştırmacıları iki küçük galaksinin çakışıp birleşmesinden dolayı böyle bir şekil alabileceğine inandırıyordu. NGC 6240 bize yakın sayılır, 300 milyon ışık yılı mesafede olduğundan gökbilimciler araştırmayı ışık dalga boyuna bakarak,ışık frekansları ile gerçekleştirdiler. Galaktik etkileşim ve birleşmeden dolayı iki kara deliğe sahip olması çok doğal olarak kabul edildi.
Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan yeni buluş, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Şili’deki çok geniş teleskobu ile elde edildi.
Evrende daha önce eşi emsali görülmemiş bu yeni karadelikler hakkında söylenen şu:
– İçinde bulundukları bölge bir uçtan diğer uca 3000 ışık yılı kadar bir mesafede. 
– Bu alanın tüm galaksinin yüzde birinden daha az olduğunu da eklemeden edemiyor gökbilimciler.

GALAKSİ NGC 6240 NEDİR?

12 Temmuz 1871’de keşfedildi. Kısa süre öncesine kadar içinde iki kara deliğin olduğu ve bunların birkaç yüz milyon yıl içinde çarpışacağı ve büyük bir kara deliğe dönüşeceği sanılıyordu.
Evrendeki büyük galaksilere bakış açısını değiştiren bu buluş galaksilerin zamanla nasıl bir evrim geçirdiklerini göz önüne alan gökbilimcileri yeni sorular ve yeni cevaplara yöneltti. Araştırmacılara göre galaksilerin birleştiği gibi zamanla -birkaç milyon yıl kadar bir sürede- bu üç süper geniş kara deliğin birleşmesi de gayet mümkün ve bu nihai birleşmeden sonra da uzay zamanında aşırı güçlü yerçekimsel dalgalar veya dalgacıkların oluşması kaçınılmaz olacak.
Fotoğraf: Vikipedi