Home DIŞ UZAY TESCİLLENDİ: PROXIMA B VAR, HAYAT DA OLABİLİR
DIŞ UZAY - 30 Mayıs 2020

TESCİLLENDİ: PROXIMA B VAR, HAYAT DA OLABİLİR

Cenevre Üniversitesi uzmanları, Güneş'e en yakın yıldız Proxima Centauri'nin etrafında dönen gezegeni doğruladı.

Proxima Centauri… Güneş’e en yakın yıldız… 4,24 ışık yılı uzaklıkta… 1915 yılında İskoçyalı astronom Robert Innes tarafından keşfedildi… Bir kırmızı cüce… 4 yıl önce Avrupa Güney Gözlemevi, Proxima Centauri’nin etrafında dönen bir şey keşfetti: Proxima b… Bu, Dünya benzeri bir gezegendi. Yıldızının etrafını 11.2 günde tamamlıyordu…

ESPRESSO KEŞFETTİ

Bugüne kadar Proxima b konuşuluyordu. Artık tescillendi. Cenevre Üniversitesi’nden (UNIGE) araştırmacıların başını çektiği uluslararası bir bilim ekibi, Proxima Centauri’nin yakınlarındaki Proxima b adlı gezegenin olduğunu doğruladı. Gezegen, Şili’deki Very Large Telescope’a monte edilen ESPRESSO adında bir spektrograf yardımıyla keşfedildi.

“EN İLGİNÇ GEZEGENLERDEN BİRİ”

Araştırmaya imza atanlardan Alejandro Suarez Mascareño,”Proxima b’nin varlığının keşfi çok önemli bir adım. Güneş Sistemi’ne komşu alandaki en ilginç gezegenlerden biri” diye konuştu. Uzmanlar “Yaşam olabilir” tezinin de sonuna kadar arkasındalar:

“Proxima b, kendi yıldızına; Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden 20 kat daha yakın. Ancak aynı enerjiyi alıyor. Bu da sıvı halde su olabileceği tezini artırıyor. Yani yaşam var denilebilir.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TA YAŞAM İÇİN YENİ FORMÜL

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST