Home DIŞ UZAY ‘UZAY ADAMI’ BEZOS’TAN BİR ÇILGIN FİKİR: ‘FABRİKALARI UZAYA TAŞIYALIM’
DIŞ UZAY - 25 Temmuz 2019

‘UZAY ADAMI’ BEZOS’TAN BİR ÇILGIN FİKİR: ‘FABRİKALARI UZAYA TAŞIYALIM’

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos 'Uzaya niye milyarlar yatırıyorsunuz?' sorusuna net yanıt verdi: 'Çünkü Dünya'yı mahvediyoruz.'

O dünyanın en zengin adamı. Şahsi serveti 125 milyar dolar… Amazon’un sahibi… Ünlü milyarder Jeff Bezos… Son yıllarda Dünya onun uzay şirketi Blue Origin ve uzay çalışmalarıyla tanıyor. Bezos son katıldığı bir TV şovunda ‘Neden uzaya milyarlar yatırıyorsunuz?’ sorusuna şu cevabı verdi:

“Bu gezegen için önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek nesillerin dinamizmi için önemli buluyorum. Bunu çok ciddiye alıyorum. Bu hayatım boyunca kafa yorduğum bir şeydi.”

‘YOK ETME SÜRECİNE GİRDİK’

Dünyanın en zengin adamı, Amazon’un sahibi Jeff Bezos şöyle devam etti:

“Biz insanların uzaya gitmesi gerekiyor. Nüfus olarak çok büyüdük. Ve bu gezegen bizim için küçük. Ağır sanayi ve iklim değişikliğinde bunu görüyoruz. Bu gezegeni yok etme sürecine girdik. Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenlere robotik cihazlar gönderdik. Bu iyi bir şey.”

‘DÜNYA’DA SADECE YAŞAYALIM’

Blue Origin’in patronu Jeff Bezos’tan bir çıkış da ‘işi uzaya taşımak’la ilgili…

“Uzaya fırlattığımız her şey Dünya malı. Mikroişlemciler ya da diğer her şeyi uzayda yapsak daha ucuza mal olmaz mı? Uzayda yapılır, sonra Dünya’ya gönderilir. Böylece Dünya’da büyük fabrikalar ve kirlilik olmaz… ve Dünya da sadece yaşanılan bir bölge olur.”