Home DIŞ UZAY “UZAY İNSANLIK İÇİN PİS BİR YER”
DIŞ UZAY - 17 Ekim 2019

“UZAY İNSANLIK İÇİN PİS BİR YER”

NASA İnsan Araştırma Programı'nın eski direktörü Dr. Mark Shelhamer, insanlığı uzaya karşı uyardı: "Orada birçok şey ters gidebilir."

İnternetteki ilk uzay ülkesi Asgardia’nın düzenlediği Uzay Bilimi ve Yatırımı Kongresi’nde konuşan Dr. Mark Shelhamer, uzay için uyardı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’daki İnsan Araştırma Programı‘nın eski şefi Dr. Mark Shelhamer “Uzay insanlar için pis bir yer; birçok şey ters gidebilir” dedi. 

“GÜÇLÜLER AMA DÜNYA’YA KUCAKTA DÖNÜYORLAR”

Dr. Mark Shelhamer uzaya gidenlerde oluşacak psikolojik ve fizyolojik değişimlere dikkat çekti: “Astronotlar, kozmonotlar, bunlar güçlü insanlar… Bunlar yardım almadan hayatlarını devam ettirebilecek güçte insanlar.”

“Onlar bile Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 6 ay geçirdikten sonra Dünya’ya dönüşlerinde Soyuz roketinden indirilirken kucağa alınırlar. Bildiğim kadarıyla Mars ya da Ay’a insan gönderdiğimizde böyle bir yardım alabilecekleri ortam olmayacak.”

BAĞLANTILI HABER: BİR ASTRONOT UZAYDA ÖLÜRSE NE OLUR?

UZAYDAN YERÇEKİMİNE DÖNÜŞTE DEĞİŞİM

“Bir kemik mineral yoğunluğu problemi var… Yerçekimi insana statik yönelim ve hareket kabiliyeti sağlar. Yerçekimi yoksa göz-baş-el kontrolü, duruş ve hareket sorunu başgösterir. Yeniden yerçekime dönülünce vücut yeniden statik yönelim ve hareket kabiliyetine döner. Yani 6 aylık bir uzay görevinden dönüşte bir anda adapte olunamaz ve astronotlarda büyük değişiklikler görülür.”

Uzayda 197 gün kalan Drew Feustel’ün Dünya’daki hali…

BAĞLANTILI HABER:  VİDEO: UZAYDA 197 GÜN KALDI, DÜNYA’DA YÜRÜYEMEDİ

‘KAFA İÇİ BASINCI YAŞAYACAKLAR’

“İkinci olarak da ‘kafa içi basıncı’ sorunumuz var. Dikkat edin, astronotların yüzleri kabarır uzayda. Sinüsleri dolar, tad alma duyuları azalır. Kafa içi basıncı görmeyi zorlar, gözün arkasında baskı oluşur. Görmeyi de geçelim, bu çok ciddi nörolojik sorunların belirtisi olabilir.”

ASTRONOTLAR ARASINDA ÇEKİŞME OLABİLİR

“Daha ne gibi sorunumuz olabilir? Psikolojik sorunlar baş gösterebilir. Stresi bastırsanız, işinizi engellemese bile bağışıklık sisteminizde değişime neden olur. 2014’te Jack Stuster tarafından bir deney yapıldı. Astronotlara ‘Kafanızda geçenleri günlüğe aktarın’ denildi ve bilgisayarlar verildi. 6 aylık görev boyunca astronotların birbirleri hakkında ‘fikir ayrılıkları’ olduğu ortaya çıktı.”

BAĞLANTILI HABER: TORONTO FİLM FESTİVALİ’NİN YILDIZLARI: ‘KADIN ASTRONOTLAR’ (‘Lucy in the Sky’ filmi Dünya’ya dönüşte adapte olamayan kadın astronotun hayatını anlatır.)

“Uzay insanlar için pis bir yer, birçok şey ters gidebilir… Tıbbi, fizyolojik ve psikolojik açıdan… Astronotlardan çok şey bekliyoruz. Zorlu koşullarda en iyisini istiyoruz. Özellikle Mars görevinde büyük konular bizi bekliyor.”

Fotoğraf: Asgardia

BAĞLANTILI HABER: SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”