Home DIŞ UZAY UZAY VE ZAMANI BÜKEN İKİLİ YILDIZ SİSTEMİ!
DIŞ UZAY - 2 Şubat 2020

UZAY VE ZAMANI BÜKEN İKİLİ YILDIZ SİSTEMİ!

Bilim insanları 20 yıldır takip ettikleri iki yıldızın uzay ve zamanı büktüğünü keşfetti. Videoya tıklayın, yörüngeyi keşfedin.

Bir nötron yıldızı… Nükleer gücü bitmiş bir beyaz cücenin etrafında hızla dönüyor… Beyaz cücenin yoğunluğu Dünya’dan 300.00 katken; yarıçapı sadece 20 kilometre olan nötron yıldızının yoğunluğu Dünya’dan tam 100 milyar kat fazla… Bu yıldız sisteminin ismi PSR J1141-6545. Bilim insanları, Avustralya’daki CSIRO Parkes Gözlemevi’ndeki 64 metrelik radyo teleskopu sayesinde  bu sistemi 20 yıldır izliyor.

MANŞETLERİ SÜSLEDİ: FRAME DRAGGİNG

İşte bu yıldız sisteminin uzay ve zamanı büktüğü keşfedildi… İlk kez Albert Einstein’in genel görelilik teorisinin öngördüğü ‘frame dragging’ yani kare-sürükleme keşfedilmiş oldu. Kütle enerjisinin statik olmayan durağan dağılımlarından dolayı, uzay-zaman üzerine bir etkisi üzerine olan frame dragging, Dünya manşetlerini süsledi.

Bilim medyaları ‘Uzay ve zamanı büken yıldızlar’ başlıklarını atarken; popülen bilim siteleri “Einstein’ın üzerinde çalıştığı şey gün ışığına çıkıyor” başlıklarını kullandı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: POPULAR MECHANICS, EN İYİ 10 ZAMAN YOLCULUĞU FİLMİNİ SEÇTİ

‘YA UZAYLILAR, GELECEKTEN GELEN İNSANLARSA?’

UZAYDA ATEŞ YAKILIR MI?