Home DIŞ UZAY “UZAYLILARA GOOGLE SERVERLARINI, İNTERNETİ GÖNDERİRDİM”
DIŞ UZAY - 21 Ağustos 2019

“UZAYLILARA GOOGLE SERVERLARINI, İNTERNETİ GÖNDERİRDİM”

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETİ) Enstitüsü'nden Kıdemli Astronom Seth Shostak ilginç çıkışlarına bir yenisini ekledi.

Seth Shostak… Amerikalı astronom… Uzay üzerine belgesellerin aranılan ismi… Evrendeki yaşamın doğasını ve doğasını araştırmak için kurulan; uzaya radyo sinyalleri gönderip, Dünya dışından gelmesi beklenen radyo ya da lazer sinyallerini arayan, dinleyen SETİ (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Enstitüsü’nün kıdemli astronomu…

“20 YIL İÇİNDE BULACAĞIZ” DEDİ, OLAY OLDU

2017’de yaptığı “Akıllı yaşamın izini önümüzdeki 20 yıl içinde bulacağız” açıklamasıyla dünya manşetlerine oturan Seth Shostak radyo sinyalleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Eğer uzaylıları dinlemeye çalışmak mantıklıysa bu (radyo sinyalleri) önümüzdeki 50 yıl içinde işe yarayacak. İşe yaramazsa ya onların var olmadığı ya radyo sinyallerini kullanmadıkları ya da bizim yanlış yöntemler kullandığımız sonucuna varmalıyız. Ama işe yarayacaksa yakın zamanda olacak.”

BİR MESAJIN GİDİŞİ 100 YIL, CEVABI ALMAK 100 YIL

Peki ya Dünya dışından bir sinyal alırsak ne yapacağız? Uzaylılarla temasa geçmeli miyiz? İşte Seth Shostak’ın cevabı:

“Onlara çok miktarda bilgi göndermek isteriz. Çünkü büyük ihtimal bu tek taraflı bir iletişim olacak. Ve onlar bizden 100 ışık yılı uzaklıktaysa, sinyallerimizin onlara ulaşası için 100 yıl, onların cevabının bize ulaşması için bir 100 yıla daha ihtiyacımız olur. Bu yüzden her şeyi bir anda göndermek istersiniz. Ben Google serverlarını, interneti gönderirdim.”

Fotoğraf: Big Picture Science, Freepik