Home DIŞ UZAY “UZAYLILARIN YERİ BELLİ” DEDİ, ADRES GÖSTERDİ!
DIŞ UZAY - 13 Şubat 2020

“UZAYLILARIN YERİ BELLİ” DEDİ, ADRES GÖSTERDİ!

NASA'da görevli bilim insanı, Yıldızlararası filmine atıfta bulundu: "Dünya dışı yaşam, bir kara deliğin etrafında dönen gezegendedir."

Interstellar (Yıldızlararası) filmini izlediniz mi? Spacemag Türkiye’yi takip ediyorsan mutlaka izlemişsindir diye düşünüyoruz. Ama yine de kısa hatırlatma yapalım: Christopher Nolan’ın yönettiği epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı ABD filmidir. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine oynadı. Filmde Matthew McConaughey’i Dünya öldüğü için yaşanacak yeni bir yer ararken görüyoruz ki… Bir kara deliğin etrafında dönen bir gezegende kurtuluşu yakalıyor…

Matthew McConaughey (Interstellar)

İşte bu filmden yola çıkan NASA’da görevli astrofizikçi Jeremy Schnittman “Dünya dışı yaşam, bir kara deliğin etrafında dönen gezegendedir” dedi. arXiv‘e yazdığı makalede kara delik uzmanı Jeremy Schnittman, toplanma diskine (Accretion disk) dikkat çekti:

“Bir kara deliğin etrafında dönen maddeden oluşan toplanma diskleri, yaşama ev sahipliği yapabilir. İnanılmaz yerçekimsel güç nedeniyle gidip gelen bu disklerin yaşadığı sürtünme o kadar büyüktür ki, etrafında döndüğü kara deliğin büyüklüğüne bağlı olarak akıl almaz bir enerji üretir.”

“Güneş, Dünya’ya ışık ve sıcaklıkla enerji gönderirken, bu toplanma disklerinden çıkan radyasyon ve enerji çok önem kazanır. Birçok kara delik, bu toplanma disklerinden oluşan radyasyondan kendi enerji kaynağını oluşturabilir.”

“Yani Güneş’in yerine toplanma diskli kara delik olsa… Belki de yeni yaşam yeri olur…”

TOPLANMA DİSKİ NEDİR?

Vikipedi: Toplanma diski, büyük bir merkez vücut etrafındaki yörüngesel harekete yayılmış madde tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. Merkez vücut genel olarak bir yıldızdır. Yerçekimi disk içerisindeki madenin dönerek merkez vücudun içerisine doğru hareket etmesine neden olur.

En yakın kara delik 6,523 ışık yılı uzaklıkta.

Mini bilgi: En yakın kara delik 6,523 ışık yılı uzaklıkta. Bir ışık yılı 9.5 trilyon kilometrelik mesafeyi ifade eder. İnsanoğlu ise NASA’nın Apollo 13 görevi sırasında Dünya’dan en fazla 400,171 km uzağa gitti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘KARA DELİKLER İÇİNDE ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN’

SÜPER KÜTLELİ ÜÇ KARA DELİĞE SAHİP GALAKSİ BULUNDU

OBEZ KARA DELİK! HER 9 SAATTE 4 AY BÜYÜKLÜĞÜNDE MADDE YUTUYOR!