Home DIŞ UZAY YA EVRENDE BİR BALONCUĞUN İÇİNDE YAŞIYORSAK?
DIŞ UZAY - 24 Mart 2020

YA EVRENDE BİR BALONCUĞUN İÇİNDE YAŞIYORSAK?

Hipotezin sahibi Cenevre Üniversitesi profesörü... Sahi kainat nasıl bir hızla genişliyor? Hollywood şaşıracak.

Dünya, Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi ve ona yakın binlerce galaksi… Düşünsenize çapı 250 milyon ışık yılı olan bir baloncuğun içinde yaşıyor… Bu baloncuğun içinde maddenin yoğunluğu da tüm kainatındakinin yarısı… Bayanlar baylar, kemerlerinizi bağlayın. Bilim dünyasının sarsan hipotez Cenevre Üniversitesi’nden (UNIGE) çıktı, Physics Letters B adlı dergide yayımlandı. Hipotezin özü şu: Kainat nasıl bir hızla genişliyor?

KAİNAT SANİYEDE 70 KM HIZLA GENİŞLİYOR

Lucas Lombriser.
Devreleri yakmadan başlayalım… Evren, 13.8 milyar yıl önceki Büyük Patlama’dan bu yana genişliyor. Bunu ilk kim gündeme getirdi? Belçikalı fizikçi Georges Lemaître (1894-1966). Peki bunu kim ispat etti? Amerikalı astronom Edwin Hubble (1889-1953). 1929 yılında kanıtladığı şuydu: Galaksiler bizden uzaklaşıyor. En uzaktaki galaksiler en hızlı şekilde uzaklaşıyor… Yani… Geçmişte bir zamanda… Galaksilerin hepsi tek bir yerdeydi. Kainat saniyede 70 km hızla genişliyordu…

“ÜSTELİK BİZİMKİ GİBİ YERLER OLABİLİR”

İşte Cenevre Üniversitesi’nden Profesör Lucas Lombriser tam da bu noktada “Evren bahsedildiği gibi homojen değil” diye ortaya çıktı: “Bir galaksinin içindeki madde, dışındakinden farklı şekilde yayılmıştır. Büyük bir baloncuğun içinde yaşıyor olabiliriz. Üstelik evrende bizimki gibi birçok bölge olabilir.”
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KAİNATIN EN FOTOJENİK (!) KUYRUKLU YILDIZI