Home DÜNYA 3D YAZICILARLA ÜRETİLEN MERCAN RESİFLERİ!
DÜNYA - 1 Aralık 2019

3D YAZICILARLA ÜRETİLEN MERCAN RESİFLERİ!

Technion Profesörü Ezri Tarazi: "3D yazıcılarla yeni mercan resifleri ürettik. Balıklar da ölü resif yerine bunları tercih ediyor."

Technion (İsrail Teknoloji Enstitüsü) Profesörü, t-Hub Başkanı ve aynı zamanda inovasyon ve girişimcilik merkezi Design-Tech Lab’in Başkanı Ezri Tarazi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 15. yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliğe katıldı. Prof. Ezri Tarazi, iklim krizi nedeniyle yok olan mercan resifleriyle ilgili geliştirdiği projeyi paylaştı:

“RESİFLER NE YAZIK Kİ YOK OLMA SÜRECİNDELER”

“Denizlerin sığ kısımlarında biriken mercan kalıntılarıyla oluşan ve okyanustaki karbon döngüsünü sağlayan mercan resifler yok oldu. Tasarım, çözüm üretme sürecidir. Tasarımın sınırları olmaz, bilim, tasarım, doğa, sanat gibi birçok alanın sınırlarını zorlamalıyız. Bu motivasyonla gözümü okyanuslara çevirdim. Fark ettim ki resifler büyük okyanus dalgalarına ve gel-gitlere karşı doğal bir set oluşturmakla birlikte, okyanusun akciğeri olarak da görev yapıyor. Ne yazık ki yok olma sürecindeler.”

Prof. Ezri Tarazi, mercan resifleri projesini anlattı.

“Biz tasarım ile bilimi birleştirerek önce resifleri bilgisayar ile taradık. Sonrasında ise bitkisel yağlar, mısır nişastası vb. biyokütle kaynaklardan üretilen biyoplastikleri kullanarak 3D yazıcılarla ölen resiflerin yerine yenilerini ürettik.”

“BALIKLAR ÖLÜ RESİF YERİNE YAZICILARIN ÜRETTİKLERİNİ TERCİH ETTİ”

“Okyanus ortamına uyum sağlayan resifler mikroorganizmaların yanı sıra balıklara da ev sahipliği yapmaya başladı. Balıklar ölü resifler yerine 3D yazıcılar tarafından üretilen resifleri tercih etti. Bununla da kalmayarak buraya yumurtalarını bırakmaya başladılar.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARMARA DENİZİ İÇİN BİR İLK: PROJENİN İSMİ “DENİZLER YAŞAM OLSUN”

“TÜRKİYE, AKDENİZ’İ EN ÇOK KİRLETEN ÜLKE”

UZAYDAN OKYANUS DİBİNE… NASA, DENİZALTI ORPHEUS İLE DİP SIRLARI ÇÖZECEK