Home DÜNYA ‘ALLAH’IM LÜTFEN ROKET ÇALIŞSIN’
DÜNYA - 5 Kasım 2019

‘ALLAH’IM LÜTFEN ROKET ÇALIŞSIN’

Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden ilk BAE'li ve Arap astronotu Hazza Al Mansouri, korkularını ve yakaladığı şöhretle ilgili konuştu.

Hazza Al Mansouri… Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve ilk Arap… Uzaydan döneli 1 ay oldu. O artık ülkesinin uzay çalışmalarını Dünya’da devam ettiriyor. Eski savaş pilotu olan Hazza Al Manouri, yaşadıklarını, korkularını ve yakaladığı şöhreti bir panelde anlattı.

“GÖREVİM ÇOCUKLARIN RUHLARINI TETİKLEDİ”

“Yerine getirdiğim görev, bir zamanlar ABD ile Rusya arasında olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri’nin inovasyon çağına girişi için mihenk taşı olacak. Neil Armstrong, Apollo 11 ve Rusya’nın yaşadıkları şu an BAE’nin yaşadıkları ile aynı.”

“Görevim, çocukların ruhlarını tetikledi. Sadece bizim değil, tüm Arap dünyasının… Eminim ki etkilendiler, rüyalarının peşinden gidecekler ve mükemmel işler yapacaklar.”

“Dünya’ya döndükten sonraki ilk günlerimi bir yıldız gibi geçirdim. Camiye gittim. Birkaç çocuk bana uzay maceramı sordu. Sonraki gün yeniden gittiğimde bir baktım, büyük bir çocuk kalabalığı beni bekliyor. Beni bekliyorlardı, sordular da sordular. 1 saat anlattım.”

“EŞİM ‘BİR DAHA ÇIKMIYORUZ’ DEDİ”

“Bir gün bir parkta çocuklar ben fark etti. Bana sorular sordular. Tam 2 saat sürdü, parktan çıkabilmemiz. Eşim o gün bana ‘Tamam artık dışarı çıkmıyoruz’ dedi. Hayranlarımla geçirdiğim zaman her gün artıyor.”

Hazza Al Mansouri uzaydan bol bol fotoğraf yayınladı.

“Uzay görevleri zor ve dakik. Örneğin fırlatmanın 2 dakika gecikmesi ne demek biliyor musunuz? Yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmek için ekstradan 2 gün yörüngede dönmemiz demek…”

“En basit bir rötar moralinizi de programınızı da bozuyor. İlk görevi önce 10-15 yıl bekleyen astronotlar tanıyorum. Rokete giden asansöre binerken içimden ‘Allah’ım lütfen şu roket çalışsın dye dua ettim.”

4 BİN 22 ASTRONOT ADAYI ARASINDAN SEÇİLDİ

Hazza Al Mansouri, 25 Eylül’de Kazakistan’daki Baykonur Üssü‘nden Soyuz MS-15’le uzaya fırlatıldı. BAE’li astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kaldığı sürede birçok deneye imza attı. 13 Aralık 1983 doğumlu eski savaş ve akrobasi pilotu Hazza Al Mansouri, 4 bin 22 astronot adayı arasından seçildi ve Rusya’da eğitim aldı. Uzaya ülkesinin bayrağı ve ailesinin fotoğrafını götüren BAE’li astronotun 4 çocuğu bulunuyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ASTRONOTLARA ÖZEL HELAL MENÜ  

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’

İRAN’DAN BM’YE UZAY MEKTUBU: “ABD’Yİ KINAYIN”