Home DÜNYA bang.Prix’E BAŞVURU İÇİN SON GÜN 31 ARALIK
DÜNYA - 20 Kasım 2019

bang.Prix’E BAŞVURU İÇİN SON GÜN 31 ARALIK

Bu yıl bang.Prix'in dördüncü yarışması düzenlenecek. Bilim-teknoloji-sanat üçgeninde çalışmalar yapan, yapmak isteyen herkes başvurabiliyor.

Kendisini Türkiye’de sanat, teknoloji, bilim ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü bir platform olarak konumlandıran bang. Prix’den yaratıcı ekosisteme açık çağrı… Sanat, teknoloji, bilim ve tasarım ekosistemine açık çağrıda bulunan platform, 2020 yılı başvurularını 11 Kasım – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kabul edeceğini açıkladı.

Programa, dijital teknolojiler, tasarım ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan ya da kullanmak isteyen yaratıcı gençlerin yanı sıra bilim ve teknoloji alanında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan kişiler de başvurabilecek.

TÜRKİYE DIŞINDAN DA BAŞVURULABİLECEK

bang. Prix 2020 programına dijital teknolojiler ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan veya kullanmak isteyen, güzel sanatlar, tasarım, mimarlık gibi yaratıcı endüstrilerde yer alan kişilerin yanı sıra; bilim ve teknoloji alanlarında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan, nörobilim, biyoloji, bilgisayar bilimleri, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdüren, kendileri için gelişim alanı arayan herkes başvuru yapabilecek. Program, Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden başvurulara da açık olacak.

Adaylar, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan altı kişilik jüri ve bang. Prix ekibi tarafından seçilecek. Sürece dahil olmaya hak kazananlar, yıl boyunca (Ocak 2020 – Kasım 2020) program dahilinde sunulan desteklerden faydalanma imkanını bulacak. İşte jüri üyeleri:

  • Koleksiyoner ve Sanat Yazarı Banu Çarmıklı,
  • so-far (Singapur) Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Christina J. Chua,
  • Marshmallow Laser Feast (Londra) Sanatçısı ve Yaratıcı Direktörü Ersinhan Ersin,
  • İstanbul Teknik Üinersitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gökhan İnce, 
  • MAA (Melike Altınışık Architects) Kurucusu ve Mimar Melike Altınışık,
  • Touchdesigner (Montreal) Yöneticisi Isabelle Rousset...

BAŞPVURULAR DİJİTAL ORTAMDA ALINACAK

bang. Prix 2020 için Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanan tüm başvurular, register@bangprix.org adresi üzerinden, dijital ortamda kabul edilecek. Yalnızca PDF ve MP4 formatında dosyalar değerlendirmeye alınacak. Gerekli başvuru belgeleri ve detaylar için bangprix.org adresinden bilgi almak mümkün.

Başvuru ve değerlendirme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı, “Programın dördüncü yılında bang. Prix, önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüştü” dedi. Yayıcı, “Amacımız, katılımcılarımızın üretimlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri ve sahip oldukları bilgi, yetkinlik ve deneyimlerini artırabilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimlere, kitaplara ve atölye çalışmalarına erişebilmeleri. Ayrıca, bang. Prix ve diğer organizasyonlarda üretimlerini sergileme gibi olanaklara ulaşmalarını kolaylaştırıcı destekler de vereceğiz” şeklinde konuştu.