Home DÜNYA BİLL GATES’TEN KORONAVİRÜS UYARISI: “AŞISINI BULMAK 5 YIL SÜRER”
DÜNYA - 31 Ocak 2020

BİLL GATES’TEN KORONAVİRÜS UYARISI: “AŞISINI BULMAK 5 YIL SÜRER”

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Dünya'yı 5 yıldır yeni bir virüs salgını için uyarıyordu. Üstelik aşısını bulmak çok da kolay değil.

Koronavirüs’ün ardında Bill Gates varmış… Bill Gates, Koronavirüs’ü önceden biliyormuş… Dün Türk medyasındaki bazı başlıklar böyleydi. Haberi okumadan yapılan yorumlar da cabası… Haberi okumazsan, zaten direkt inandırılmak istenen şu fikre kapılıyorsun: “Bill Gates yaydı virüsü, çaresini de ortaya çıkartıp indirecek milyonları…” “Adamın 108 milyar doları olduğunu, yeni milyon dolarlara böyle katakullilerle ihtiyacı var mı?” diye sorarak başlayalım söze…

Peki bu haber Dünya basınında hangi başlıklarla yayınlandı? Genelde “Koronavirüs’ü geçen yıl tahmin eden Bill Gates, aşının bulunmasının 5 yıl süreceğini söyledi” başlıkları atıldı. Farkı size bırakıp, habere geçiyoruz…

“YENİ BİR SALGINA HAZIR DEĞİLİZ”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, aslında Dünya’yı 5 yıldır uyarıyor. İlk uyarısını 2015’teki Ted Talks’ta yaptı. Dünya kuş gribi ve domuz gribini atlatmıştı ancak Bill Gates o konuşmasında şu uyarıyı yapmıştı: “Yeni salgını durdurmak için ne yazık ki sisteme çok az yatırım yapıyoruz. Yeni bir salgına hazır değiliz.”

Yetmedi… 2018’de bir kez daha uyardı: “Önümüzdeki 10 yıl içinde bir salgın hastalık çıkacak ve 6 ay içerisinde 30 milyon insanın ölebilir. Savaş için hazırlandığımız gibi buna hazırlanmalıyız.” 

Duymayan kulakları bir kez de iki ay önce, Kasım 2019’da çınlattı. Koronavirüs’ün Dünya’ya yayılmasından sadece 1 ay önce… “Yenİ bir hastalık ufukta görülüyor. Daha önce bilmediğimiz bir virüs çıkarsa karşımıza, buna önlem almamız, aşısını bulmamız 4 ya da 5 yıl sürer. Son teknolojiler belki de bu süreyi kısaltır.”

NETFLİX BELGESELİ DE ÇİN İÇİN UYARDI

Coronavirüs’ün yayılmasından hemen sonra, bu ay Netflix’te yayınlanmaya başlanan Pandemic belgeselinde bu salgının Çin’den çıkabileceğinin uyarısı yapılmıştı: “Çin’de Batı’dakilerin aksine ‘ıslak hayvan pazarları’ var. Hayvanları buraya canlı getirilir. Burada kesilirler, etler ve virüsler birbirlerinin üzerinde öyle satılmayı beklerler.”

Yani… Koronavirüs bugün Dünya’nın belasıysa… Bu işe kafayı yoranlar, Koronavirüs’ün bir gün Dünya’ya bela olacağını yıllar öncesinden biliyordu. İnsanlık, ortak yeri olan Dünya’da birlikte yaşama kurallarını hiçe saydığı sürece… Dünya yeni Koronavirüs’ler görür… “Yakında yeni salgın çıkacak” diye uyaranlar da “Nereden biliyordu? Çıkarı ne acaba?” diye suçlanır…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 2019’UN EN ÇOK KONUŞULAN BİLİM İNSANI

CORONAVİRÜS TEHDİDİNE KARŞI NE YAPILABİLİR?

CHP’Lİ VEKİLDEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ: “ZOMBİ VİRÜSLERE DİKKAT”