Home DÜNYA BİR METEOR YAĞMURU DAHA! 5’İ 6’SINA BAĞLAYAN GECE HAVAYA BAKIN
DÜNYA - 3 Mayıs 2020

BİR METEOR YAĞMURU DAHA! 5’İ 6’SINA BAĞLAYAN GECE HAVAYA BAKIN

Bir meteor yağmuru daha! Bu meteor yağmurunun adı "Eta Aquariid." Düzinelerce yıldız kayması izlemeye hazır mısınız?

Bir meteor yağmuru daha! Düzinelerce yıldız kayması izlemeye hazır mısınız?

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın artıklarının sebep olduğu bu meteor yağmurunun adı “Eta Aquariid.” Bir diğer ismi de “Eta Aquarids.” Eta Akvaryumları da denilebilinir… Her yıl 19 Nisan ve 28 Mayıs tarihleri arasında gözlenmekte.

SAATTE 50 YILDIZ KAYMASI

Herkesin gözleyebileceği güzel bir şov olacak ama Dünya’nın güney küresinden daha net izlenebilir. Astronomlara göre gökte bu haftasonu ufak ufak başlıyor… Time And Date‘e göre Türkiye’de 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece pik yapacak. Saatte 50 yıldız kaymasına şahit olacağız.
Ne teleskop ne de dürbüne ihtiyaç olmadan çıplak gözle keyifle izleyebilirsiniz.
Kova takımyıldızının en parlak yıldızlarından biri olan “Eta Aquariid” kaynaklı meteorlar adını da düştükleri bu bölgeden alıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Yine bir hatırlatma, en güzel görüntüyü şehir ışıklarından, ışık kirliliğinden uzak yerlerden izleyebilirsiniz. Hatta uzun süreceğinden ayakta boynunuzun ağrımasına engel olmak için yere uzanın ve gökleri keyifle izleyin. Atmosfere hızla giren meteor dediğimiz bu enkaz parçaları buharlaşırken gökte bıraktıkları hafif çizgilerle görsel bir şov yapmaya devam ediyorlar.
SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST
Bir sonraki yıldız yağmuru “Delta Aquariids” ve “Alpha Capricornis” Haziran ayında ama bunların hepsinden büyük görülmeye değer meteor yağmuru Ağustos ayında saatte 100 üzerinde parıltılı ve hızlı yıldız kayması ile zirve yapacak olan “Perseids…”