Home DÜNYA ÇERNOBİL’DE YANGIN ÇIKTI; RADYASYON SEVİYESİ 16 KAT ARTTI
DÜNYA - 6 Nisan 2020

ÇERNOBİL’DE YANGIN ÇIKTI; RADYASYON SEVİYESİ 16 KAT ARTTI

Ukrayna'da bulunan ve 1986'de nükleer felaketin yaşandığı Çernobil'de orman yangını çıktı. Bölgede radyasyondan girilemiyor.

“Yaşayan Enkaz – Çernobil” yazı dizimizi kısa süre önce yayımlamıştık. Sovyetler Birliği döneminde, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’da bulunan Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlamanın Dünya’ya yaşattığı kabusu anlatmıştık. Dünya yeni bir Çernobil felaketiyle karşı karşıya. Sebep dolaylı olarak yine radyasyon… Çernobil santralinin yakınındaki ormanlık bölge iki gündür yanıyor ve radyasyon bulunması nedeniyle bölgeye girilemiyor. Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı ekipler yangını söndürmek için çalışma başlattı.

Arda Alkaç, Çernobil’de.

“KÖTÜ HABERLER VAR”

Yangına AN-32P uçağı ve Mİ-8 helikopterinin yanı sıra 80 itfaiye aracı ve 140 personel ile şu ana kadar 140 ton su kullanılarak müdahale edildi. Şu ana kadar 20 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Çevre Denetleme Kurumundan Jegor Firsov, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “Kötü haberler var: Yangının merkezinde radyasyon seviyesi ortamalanın üzerinde yüksek” dedi. Mesajda paylaşılan videoda da, radyasyon miktarını ölçen Geiger sayacının normal değerlerden 16 kat fazla radyasyon gösterdiği görülüyor. Normali 0.14 olan değerin 2.3 olarak ölçüldü.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇERNOBİL YAZI DİZİSİ-1: SPACEMAG TÜRKİYE ‘YAŞAYAN ENKAZ’DA

ÇERNOBİL-3: ÖLÜMÜ HİSSEDECEĞİNİZ CEHENNEMİN EVLERİ

ÇERNOBİL-7: ÖLÜ ŞEHİR PRİPYAT