Home DÜNYA ÇEVRE AKTİVİSTİ GRETA’DAN DÜNYA’YA ‘AĞAÇ’ VİDEOSU
DÜNYA - 25 Eylül 2019

ÇEVRE AKTİVİSTİ GRETA’DAN DÜNYA’YA ‘AĞAÇ’ VİDEOSU

BM'deki konuşmasında Dünya liderlerine "Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız" diyen İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, daha çok ağacın dikilmesi çağrısı yapan video yayınladı.

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Birleşmiş Milletler’de dünya liderlerine seslenip, onları iklim değişikliğine karşı sessiz kalmakla suçlayan İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in konuşması dünya basınında manşetlerde… Duygusal bir konuşma yapan Greta Thunberg’in “Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız” sözleri sosyal medyada bol ‘like’ aldı.

“HANGİ YÜZLE YAPIYORSUNUZ BUNU?”

“Tüm bu olanlar çok yanlış. Şu anda burada olmamalıydım. Okyanus’un diğer yakasında okulumda olmalıydım. Ama hepiniz umut almak için biz, gençlere geliyorsunuz. Hangi yüzle yapıyorsunuz bunu?” diyen Greta Thunberg, konuşmasından sonra da Dünya’ya mesaj niteliğinde bir video yayınladı:

“MALİYETİ AZ, KARBON EMEN ŞEY: AĞAÇ”

“Bu bir tatbikat değil! Benim adım Greta Thunberg, nesiller topluca tükenmeye başladı, iklimler değişiyor, çocuklar okulu bırakıp protesto yürüyüşlerine katılıyor! Çünkü hala bu sorunu çözebiliriz, çözebilirsiniz. Hayatta kalmak için fosil yakıt tüketmeyi bırakmalıyız.

Sadece bu yetmeyecek! Daha birçok çözüm yolu tartışılıyor ama ya gözümüzün önündeki çözümler? George Monbiot açıklıyor:

‘Maliyeti çok az sihirli bir makine var, havadan karbonu emiyor ve kendi kendine büyüyor. Adı ne? Ağaç… Ağaç iklim problemine doğal bir çözüm.’
“200 HAYVAN TÜRÜ YOK OLUYOR”
Doğa düzeni bozulan iklimleri tamir etmeye yarayacak müthiş bir araç, doğa çok büyük bir fark yaratabilir ama önce fosil yakıtları yerinde bırakmamız gerekiyor onları ellememiz gerekiyor.
Şu an en kötü şey paraların doğal çözüme değil fosil yakıt desteğine harcanması doğal iklim çözümüne yüzde 2’ye ayrılması hiçbir sorunu çözmeye yetmez bu sizin paranız sizin verdiğiniz birikiminiz şu an doğaya ihtiyacımız var ve onu öyle bir hızla yok ediyoruz ki; her gün 200 hayvan türü yok oluyor. Buzulların çoğu eridi, vahşi hayvanların çoğu yok artık.”
TÜRKİYE’Yİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in evsahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi’ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 60 kadar lider katıldı.

Söz konusu ülkelerin küresel ısınmayla ilgili yeterli tedbirleri almadıkları ve dolayısıyla da çocuk haklarını korumadıkları ifade edildi.