Home DÜNYA CHP’Lİ VEKİLDEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ: “ZOMBİ VİRÜSLERE DİKKAT”
DÜNYA - 20 Haziran 2019

CHP’Lİ VEKİLDEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ: “ZOMBİ VİRÜSLERE DİKKAT”

İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Barolar Birliği Delegeliği görevlerinde bulunan ve iklim değişikliği konusundaki hassasiyetiyle tanınan CHP Ankara milletvekili Levent Gök’ün Meclis’e verdiği araştırma önergesi şöyle:
81 İLDEKİ HAVA KİRLİLİĞİ SINIRIN ÜSTÜNDE
* Dünyadaki iklim değişiklikleri ve artan hava kirliliği insan sağlığını doğrudan etkiliyor, her yıl 7 milyon insan hava kirliliğine bağlı sebeplerle ölüyor.
* 81 ilimizdeki ortalama hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırların üzerinde olmasına rağmen yeterli önlem alınmıyor.
* Hava kirliliğine bağlı hastalıklarda ve ölüm oranlarında kayda değer artış var. Astım, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), zatürree ve alerjik solunum yolu hastalıklarını hava kirliliği artırıyor.
* Şekil değiştiren bakteri ve mikroorganizmalar “zombi virüs” olarak anılmaktadır. Önlem alınmazsa tedavisi giderek zorlaşacak enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkması beklenmektedir.
* Türkiye’nin iklim değişikliği ve hava kirliliği haritası çıkartılmalı… Solunum yolları hastalıklarında yaşanan artış tespit edilmeli… Şekil değiştiren bakteri ve mikroorganizmalar araştırılmalı ve enfeksiyon hastalıklarıyla etkin mücadele sağlanabilmeli…