Home DÜNYA ÇİN, ARJANTİN’DEKİ UZAY ÜSSÜNDEN AMERİKA’YA GÖZ KIRPIYOR!
DÜNYA - 28 Eylül 2019

ÇİN, ARJANTİN’DEKİ UZAY ÜSSÜNDEN AMERİKA’YA GÖZ KIRPIYOR!

2030'da Dünya'nın yeni süper gücü olmayı hedefleyen Pekin yönetimi, Patagonya'ya kurduğu uzay üssü ile Washington'a "Sizi izliyorum" mesajı veriyor.

Hazırlayan: Berna JOLLIFFE

Dünya’nın dört bir yanına açılan Çin, Amerika’ya karşı tehdit oluşturacak yeni bir konu buldu: Uzay ekonomisi… Ay’a keşif robotu göndermeler, Mars’ı hedeflemeleri… Ama aslında her şey Mart 2018’de başladı… Sessiz sedasız… Amerika’nın bile anlamayacağı şekilde...

EKONOMİK BUHRANI FIRSATA ÇEVİRDİLER

Arjantin’in yatırıma ihtiyaç duyduğu zor günlerdi… Gizlice pazarlık masasına oturuldu, anlaşmaya varıldı. Çin, Patagonya’nın çöllerine uzayla bağlantı kurdukları dev teleskop ve anten kurdu. Quintuco’da yükselen 450 tonluk dev anten, 50 milyon dolarlık uydunun ve Çin ordusu tarafından inşa edilmiş kontrol istasyonunun en önemli parçası…

AY’IN KARANLIK YÜZÜNE BURADAN BAKILACAK

New York Times bu üs girişimini “Çin, erişimini Latin Amerika’da, Arjantin’deki uzay üssünden genişletiyor. Çin bu bölgede büyüyen gücünün sembolü olan bu yeni üssünü Patagonya’daki çöllerde sağlam bir zemine oturttu” diye yorumlarken; biz yeniden uzaya dönelim… Bu dev anten, Çin’in Ay’ın en uzak bölgesine ulaşma planında büyük rol oynuyor.

ÇİN’İN AÇILIMI: SESSİZ İSTİLA

Diego Guelar, 2013’te bir kitap yayınladı, başlığı biraz ürkütücü aslında. İsmi ‘Sessiz İstila: Çin, Güney Amerika’ya Ayak Basıyor.’  Artık bu sessiz değil, çok açık bir hareketti. Artık Çin, Güney Amerika’nın en büyük ticaret ortağı sayılır, rakamlara bakılırsa da günden güne güçlenmeye devam ediyor.
Çin her ne kadar bu üssü askeri amaçla kullanmayacağına dair bir açıklama yapsa da, uzmanlar bu bölgede kullanılan teknolojinin çok farklı stratejik faydaları da olduğunu söylüyor. Üs, Amerika Birleşik Devleti’nin bu bölgedeki politik, ekonomik ve stratejik gücünü ayaklar altına alırcasına, Latin Amerika’nın geleceğini şekillendirecek bir sembol adeta…
“ABD KORKSUN, ÇİN BURADAN İZLİYOR”
Çin’in bu bölgede uzay görevine adanmış antenler ve cihazlar ile, bu derece gelişmiş bir teknoloji ile, elde edebileceği istihbarat kapasitesi de inanılmaz arttı diyor uzmanlar. İşte onlardan biri: “Bu dev anten aslında dev bir elektrikli süpürge gibidir. Emdiği şeyler de sinyaller, veriler, ve bu tür daha bir sürü şey!”
Çin’i bir nevi casus gibi gören de var, Çin’in bu bölgeyi kendine askeri üs olarak kullanmasından korkan da… “Buradaki koca teleskobu ile giydiğimiz donu bile görürler” diyen de var! Bölge belediye başkanı ise rahat: “Bundan en çok korkması gereken de ABD… Çünkü bu üs onları izleyen bir göz adeta!”