Home DÜNYA ÇİN, KENDİ UZAY İSTASYONUNA TAYKONOT GÖNDERDİ
DÜNYA - 17 Haziran 2021

ÇİN, KENDİ UZAY İSTASYONUNA TAYKONOT GÖNDERDİ

Çin, kurmakta olduğu uzay istasyonuna ilk taykonot ekibini gönderdi..

Taykonotlar diğer askeri personel ve bir grup çocuk tarafından şarkılarla uğurlanırken, kalabalığa son kez el salladı.

Taykonotlar Çin’deki Jiuquan fırlatma merkezindeki uzay gemisine götürülmek üzere asansöre bindi.

Şencou-12 uzay mekiği, yerel saatle 09.22’den kısa bir süre sonra (TSİ 04.22) Uzun Yürüyüş – 2F Y12 adlı roket tarafından Gobi Çölü’ndeki merkezden fırlatıldı.

HEDEF 2022’DE BİTMESİ

Misyonun baş tasarımcı yardımcısı Gao Şü, yaptığı açıklamada, 4 ila 6 saat içinde bir dizi ayarlama yapılarak Şencou-12 uzay mekiğinin Tienhı (Göksel Uyum) uzay istasyonuna kenetleneceğini bildirdi.

Astronotların, gelecek yıl gönderilmesi planlanan iki laboratuvar modülü için çeşitli çalışmalar ve deneyler yürütmek, ekipmanı test etmek ve istasyonun genişlemesi için hazırlık yapmak için Tienhı’da (Göksel Uyum) 3 ay kalması planlanıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Uzay istasyonuna düzenlenen ilk insanlı seferde, uzay insanları Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nun yer alacağı bildirilmişti.

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu programına katılımını engellemesi nedeniyle 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Çin, Tienhı (Göksel Uyum) adı verilen istasyonun çekirdek modülünü 29 Nisan’da fırlatmıştı. Ardından 29 Mayıs’ta Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiği ile istasyona bir ikmal seferi düzenlenmişti.

Çekirdek modül ile “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) adlarını taşıyan laboratuvar modülleri de 2022’de uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki yıllarda “Şüntien” (Gökleri Dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

TAYKONOT NEDİR?

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için 4 insanlı sefer ve 4 kargo seferi yapılması planlanıyor.

Taykonot, Çinlilerin astronotlar için kullandığı terimdir. İlk kez Malezyalı etnik bir Çinli tarafından 1998’de ortaya atılmış ve Batı medyasında hızla yayılmıştır.

Kelime, Çince tàikōng (uzay) teriminden türemiştir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇİN, AY’DAN MARS’A 7 BAŞLIKTA UZAY AÇILIMI YAPIYOR

İŞTE ÇİN’İN AY’A İNSAN TAŞIYACAĞI UZAY ARACI

ÇİN, MARS KEŞİF UYDUSU VE GEZGİNCİ ARACINI UZAYA FIRLATTI