Home DÜNYA ÇİN’DE BÜYÜK METEOR KRATERİ BULUNDU
DÜNYA - 28 Aralık 2019

ÇİN’DE BÜYÜK METEOR KRATERİ BULUNDU

Çin'in kuzeydoğusunda 1850 metre çapında, derinliği 150 metre olan, üçte biri aşınmış bir meteor krateri bulundu.

Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Yilan Kenti’nde 1850 metre çapında, derinliği 150 metre olan bir meteor krateri keşfedildi. Guangzhou Jeokimya Enstitüsü‘nün imza attığı araştırma Çin Bilim Bülteni’nde yayınlandı. Çinli yetkililer meteor kriteri için şu bilgiyi verdi: “Çin-Rusya arasındaki Küçük Hingar Sıradağı’nda bulduk. Kase şeklindeki meteor kraterinin üçte biri aşınmış durumda. Bölgenin tamamı huş ağacı ile kaplı.”

KRETASE DÖNEMİ’NDE OLUŞMUŞ

Yapılan ölçümlere göre Yilan krateri Kretase Dönemi’nde meydana geldi. (Vikipedi: Kretase Dönemi, Mezozoik Zaman’ın üç alt bölümünden sonuncusudur. Günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir. Kretase, Tebeşir Dönemi olarak da bilinir. Bu döneme tarihlenen kayaçlarda bolca tebeşir bulunması, döneme bu adın verilmesine neden olmuştur.)

DÜNYA’DA 190 KRATER BULUNUYOR

Görünen o ki kraterde uzun bir dönem göl bulunuyordu; 10 bin yıl önce göl ortadan kayboldu. Earth Impact Database’e (Dünya Çarpma Veri Tabanı: Dünya üzerindeki onaylanmış etki yapılarının veya kraterlerin bir veritabanıdır.) göre Dünya’da kayıtlı 190 çarpma etkili krater bulunuyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TİTAN’IN EN DETAYLI HARİTASI ÇIKARTILDI

GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN EN İYİ 10 YANARDAĞI

SAATTE 61 BİN KİLOMETRE HIZLA AY’A ÇARPTI