Home DÜNYA ÇİN’DE GECEYARISI GÖKYÜZÜNDE ATEŞ TOPU!
DÜNYA - 15 Ekim 2019

ÇİN’DE GECEYARISI GÖKYÜZÜNDE ATEŞ TOPU!

Çin'in kuzeydoğusunda geceyarısı gökyüzünde ateş topu görüntülendi. Gece, gündüze döndü. "Meteor" deniyor. Ancak düştüğü yer bilinmiyor.

Tarih 11 Ekim 2019… Cuma geceyarısı… Yer: Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinde bulunan Songyuan kenti… Araç ve güvenlik kameraları kayıttayken, bir anda gökyüzünde bir ateş topu beliriyor. Gece, gündüz dönüşüyor. Saniyeler sonra yeniden karanlık oluyor.

DÜŞTÜĞÜ YERLE İLGİLİ YENİ HABER YOK

Görüntüleri yayınlayan devlet kanalı CCTV, bunun bir meteor olduğunu açıkladı. Televizyon kanalı meteorun kentten 500 kilometre uzaklıktaki Heilongjiang bölgesinden dahi görüldüğünü de iddia etti. Ancak meteorun düştüğü yer ya da parçalarıyla ilgili yeni bir haber gelmedi. Bilim insanları şimdi görüntüleri inceleyip bir sonuca varmaya çalışıyor.

Meteor, Çin’in kuzeydoğusunda görüntülendi.

Olay, 25 Eylül’de Şili’de yaşanan meteor olayını hatırlattı. Delcahue kentine düşen meteorun parçaları uluslararası basına tanıtılmıştı.

METEOR NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Meteor, Güneş sistemindeki maddelerin dünya atmosferine düşerken yüksek hızda hava ile sürtünmesi sonucunda akkor haline gelerek, yeryüzünden özellikle geceleri kısa süreli bir ışık çizgisi şeklinde görülmesine verilen addır. Diğer bir ifadeyle uzaydan yeryüzüne düşen taş ve kaya parçalarının genel adıdır.

KELİMENİN KÖKENİ ‘METEORON’

Meteor, gökyüzünde gerçekleşen olağanüstü olay anlamına gelen Latince ‘meteoron’ sözcüğünden gelir. Halk arasında gök taşı olarak ta bilinen meteor, yeryüzüne çok seyrek düşmektedir. Ortalama olarak dünya yüzeyine yılda birkaç bin meteor düşer.

Fakat bu taşların sadece 500 kadarı buharlaşmaya uğramadan yeryüzüne ulaşır. Bazı bilim adamları bu sayının daha da fazla olduğunu söyler. Dünya yüzeyinin büyük bir bölümünün suyla kaplı olması nedeniyle Dünya üzerine ulaşabilen meteorların birçoğu okyanuslara ya da göllere düşerler. Bu sebeple de yeryüzüne düşen meteor sayısı bilinenden çok daha fazladır. (Kaynak: Teknik İçerik sitesi)

METEORLARLA OLUŞAN EN BÜYÜK KRATER VE GÖLLER

  1. Barringer Krateri (300 bin ton ağırlığındaki meteor, 49 bin yıl önce Arizona’ya düşüp krateri oluşturmuştur.
  2. Bosumtvi Gölü (Afrika ülkesi Gana’dadır. Meteor düşmesi oluşan gölün 10.5 km’dir)
  3. Deep Bay Koyu (Kanada’daki Reindeer Gölü’nün batısındadır. 100 milyon yıl önce oluştu. Çapı 8 km’dir) (Kaynak: Teknoloji Projeleri sitesi)

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

DÜNYA’YA SU NEREDEN GELDİ? BİLİM DÜNYASI BİR GİZEMİ DAHA ÇÖZDÜ

SON TEORİ: “ATALARIMIZ DÜNYA’YA MARS’TAN GELMİŞ OLABİLİR.”

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”