Home DÜNYA “DÜNYA DÜZ” DİYEN ÜNLÜLER KİM?
DÜNYA - 21 Aralık 2019

“DÜNYA DÜZ” DİYEN ÜNLÜLER KİM?

Onlar, Dünya'nın yuvarlak olduğuna karşı... Bunun bir yalan olduğunu söylüyorlar. Türkiye'de de sayıları artıyor. İşte "Dünya düz"cüler...

Kasım 2019… “Dünya düz” diyenler Amerika’nın Teksas eyaletinde bir araya geldi. Üzerine “Yalan” yazdıkları Dünya kürelerini basına hediye ettiler… Dünya’nın dört bir tarafından geldiklerini söylediler. Bizi ilgilendiren tarafı da şu: Türkiye’de buna inananların sayısı da gün geçtikçe artıyor.

HER 6 AMERİKALI’DAN 1’İ “DÜNYA DÜZ”CÜ

8 bin Amerikalı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre her 6 Amerikalı’dan 1’i “Dünya’nın yuvarlak olduğuna inanmıyor.” Brezilya’da yapılan bir araştırma da gösterdi ki halkın yüzde 7’si “Dünya düz”cü… Bilim insanları “Cehalet” diye “Dünya düz”cülere ateş püskürürken; bu teoriye inananlar arasında ünlü isimler olduğunu hatırlatalım… İşte o ünlüler:

NBA YILDIZI KYRIE IRVING:

Kyrie Irving (Fotoğraf: Twitter)

Yıl 2017… Kyrie Irving Dünya’nın düz olduğuna inandığını açıkladı. “R.J. and Channing”in podcast’ine katılan NBA yıldızı, “Bu bir komplo teorisi değil, gerçek. Dünya düz” dedi. 1 yıl sonra bu kez Geno Auriemma’nın podcast’ine katılıp fikrini yineledi: “Gösterilen Dünya fotoğraflarının doğru olduğuna inanmıyorum.” 2018 yılı Ekim ayında ise Kyrie Irving “Dünya düz” dediği için özür diledi, “Şakaydı” dedi! “Dünya düz”cüler ise yaptığı anlaşmalar yüzünden bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığına inanıyor.

Rapçi B.o.B, geri adım atmadı.

Gerçek ismi Bobby Ray Simmons Jr. olan rapçi B.o.B., Twitter’da “Dünya düz”cü olduğunu yazdı. Bir fotoğraf yayınladı, altına “İki şehir arasındaki fark düz olarak 25 km. Hani eğrilik nerede? Bana biri bunu açıklasın” diye yazdı. Tepkiler üzerine geri adım atmadı. 2017’de GoFundMe’de bağış çağrısı yaptı: “Dünya’nın düz olduğunu kanıtlamak için bir uydu yapacağız. Bağışlarınızı gönderin.” Uydudan henüz ses çıkmadı.

2018 yılında Twitter’da yapılan “Soru-Cevap”a katıldı. Kendisine Dünya sorulduğunda şu cevabı verdi: “Bu tartışmaları yakından takip ediyorum. Dünya yuvarlak mı, düz mü? Ben de Kyrie gibi düşünüyorum.”

Tila Tequila. (Fotoğraf: Twitter)

Vietnam asıllı Amerikalı model, şarkıcı ve sunucu… 2016 yılında şu tweet’i attı: “Yıl oldu 2016. Ve hala kimse bana Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlayamıyor. Ufukta eğrilik nerede?”

Kyrie Irving üzerinden NBA’e sıçrayan tartışma 2017’de Draymond Green’e soruldu. Temkinli bir “Dünya düz”cü olduğunu gösterdi: “Bilmiyorum. Araştırma yapmadım. Düz olabilir.”

  • Amerikan futbol oyuncusu Bills Watkins de Dünya’nın da düz olduğuna inananlardan…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HEDEFLERİ GÜNEŞ’İ DÜNYA’YA GETİRMEK!

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’