Home DÜNYA DÜNYA’YA SU NEREDEN GELDİ? BİLİM DÜNYASI BİR GİZEMİ DAHA ÇÖZDÜ
DÜNYA - 26 Haziran 2019

DÜNYA’YA SU NEREDEN GELDİ? BİLİM DÜNYASI BİR GİZEMİ DAHA ÇÖZDÜ

Yapılan son çalışmaların ardından ise bu gizemin de çözüldüğü öne sürüldü. Ortaya atılan yeni bir teze göre yeryüzündeki tüm sular, Dünya’ya 4 milyar yıl önce geldi. Yani Mars büyüklüğündeki bir nesnenin Dünya’ya çarpması ile suların da oluştuğu tahmin ediliyor. Bu çarpışmada aynı zamanda Ay da oluştu.

KRİTİK BULGU MOLYBDEMUN

Yeni teoriye göre Ay’ı oluşturan bu çarpışma ayrıca Dünya’ya suları da getirdi. Teoriyi ortaya atan bilimsel kadro Almanya’da bulunan Münster Üniversitesi’ndeki araştırmacılar oldu. Uzmanlar, araştırmaları kapsamında molybdemun elementinin izini sürdü.
Bu doğrultuda 7 farklı kaya ile 39 meteor örneği incelendi. Farklı kimyasallardaki minerallerin değerlendirilmesi sonucunda Güneş Sistemi’nin iç ve dış kısmındaki kalıntılara ulaşıldı.

GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN DIŞINDAN

Araştırma ekibinde bulunan Münster Üniversitesi’nde jeokimya uzmanı Christoph Burkhardt, “İncelediğimiz elementlerin Güneş Sistemi’nin dışı olarak adlandırılan alandan geldiğini gördük. Bu elementlerin Dünya’ya geliş tarihleri de Ay’ın çarpışma sonucu oluştuğu düşünülen tarih ile aynı dönem” dedi.
DÜNYANIN 10’DA 1 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ THEIA
Güneş Sistemi’nin 4 buçuk milyar yıl önce oluştuğuna inanan gök bilimcilere göre Güneş Sistemi oluşurken uzay boşluğunda dev astroitler uçuşuyordu. Bunlardan biri olan Dünya’nın 10’da 1’i büyüklüğündeki bir nesne de Dünya’ya çarptı. Bilim dünyasının Theia ismini verdiği Mars büyüklüğündeki bu astroidin Dünya’ya çarpması ile de Ay’ın oluştuğu düşünülüyor.
Ay’ın oluşumunun Theia’nın Dünya’ya çarpması ile oluştuğu tezine inanmayan biliminsanları ise Münster Üniversitesi uzmanlarının su tezine de şüpheyle yaklaşıyor. HAZIRLAYAN: Eren SELÇUK