Home DIŞ UZAY ‘EVRİM’E SÜPERNOVA ETKİSİ
DIŞ UZAY - DÜNYA - 15 Haziran 2019

‘EVRİM’E SÜPERNOVA ETKİSİ

Kansas Üniversitesi’nden fizik ve astronomi Profesörü Adrian Melott süpernovanın insanoğlunun evrim geçirmesine yol açtığını belirtti.

Bilimadamları yıllardır süpernovaların (çok miktarda enerji yayan Yıldız’ın patlaması) Dünya’yı ne kadar etkileyip etkilemediğini üzerine çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bu konuda zaman zaman birbirinden farklı birtakım tezler ortaya atılıyor.

KOZMİK ENERJİ BOMBARDIMANI OLDU

Kansas Üniversitesi’nden fizik ve astronomi Profesörü Adrian Melott’ın Jeoloji Gazetesi’nde çıkan makalesinde, geçmişte yaşanmış bir süpernovanın etkisiyle insanoğlunun evrim geçirdiğini yazdı. Profesör Adrian Melott’a göre, 8 milyon yıl önceki bir süpernova Dünya’yı kozmik bir enerji bombardımanına tuttu. Bu bombardıman 2,6 milyon yıl önce en yüksek seviyeye ulaştı ve aşağı atmosferde elektron akınına sebep oldu. Bu da zincirleme bir reaksiyon oluşturdu. Bunların sonucunda da bipedal homo habilisler (Latince iki ayağını kullanan yetenekli insan) oldu.

ORMANLAR ÇAYIR OLUNCA İKİ AYAKLI OLDUK

Profesör Adrian Melott, atmosferdeki bu iyonlaşmanın tüm dünya genelinde bulutlardan yeryüzüne inen şimşeklerin artmasına ve toprağa yıldırım düşmesine, özellikle ormanlık alanlarda yangınlara sebep olmasına yol açtığını belirtti. Profesör Adrian Melott, Afrika’nın kuzey doğusunda bulunan ormanların yanarak yerini çayırlara bıraktığını savundu. Profesör Adrian Melott, “Büyük ihtimalle süpernovadan önce de homininilerde iki ayağının üstünde yürüme eğilimi vardı. Ancak homininiler çoğunlukla ağaçlara tırmanma eğilimindeydiler. Ormanlar yandıktan sonra her yer çayır oldu. Bu yüzden de ağaçtan ağaca atlayamayacakları için iki ayağının üstünde dik bir şekilde yürüyerek dolaşmaya veya yırtıcı hayvanları izlemeye başladılar” diye belirtti.

SÜPERNOVA NEDİR?

Bir süpernovanın Dünya’ya 30 ışık yılından daha yakın bir mesafede meydana gelmesiyle saçılacak kozmik ışınların gezegenimizdeki yaşamı yok edeceği tahmin edilmektedir. Yeni çalışmalarda süpernovalar Dünya’daki yaşamı topluca tehdit etmeye neden olamayacak gibi görülse de gezegenemizde başka etkilere yol açabileceği belirtilmektedir.

 

FOTOĞRAF: NASA