Home DÜNYA GÖKMEN UZAY HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ’NİN GENEL MÜDÜRÜ HALİT MİRAHMETOĞLU OLDU
DÜNYA - 5 Kasım 2020

GÖKMEN UZAY HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ’NİN GENEL MÜDÜRÜ HALİT MİRAHMETOĞLU OLDU

Türkiye´nin uzay temalı ilk eğitim merkezinin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu. "Büyük heyecan duyuyorum" dedi.

Türkiye´nin uzay temalı İlk eğitim merkezinin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde “Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi” niteliğiyle hizmete açılan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi´nin (GUHEM) genel müdürlüğü görevine Halit Mirahmetoğlu getirildi.

BTSO tarafından 2013 yılında Gökmen Projesi kapsamında “Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim alanı” olarak kurgulanan, geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle kapılarını açan GUHEM´in genel müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu.

Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı 160´tan fazla interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile modern uçuş simülatörleri gibi uygulamaların yer aldığı merkezin başına getirilen Mirahmetoğlu, GUHEM bünyesinde yürütülecek proje ve çalışmalardan sorumlu olacak.

“BÜYÜK BİR GURUR VE HEYECAN DUYUYORUM”

Halit Mirahmetoğlu yeni görevinden dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, “2014 yılında Bursa´da hayal gibi bir projenin temellerinin atılmasına katkı sağlamıştım. Bugün ise aynı projenin dümenine geçmek nasip oldu. Türkiye´de bir ilk olma niteliği taşıyan GUHEM´de böyle bir görev üstlenmiş olmak önemli bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Çocukların ve gençlerin uzay havacılık alanında farkındalığını artırmaya yönelik atılacak adımların bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Bizleri bu göreve layık gören BTSO Başkanımız Sayın İbrahim Burkay´a teşekkür ediyorum. İnşallah GUHEM´de çok güzel işlere imza atacağız.” diye konuştu.

HALİT MİRAHMETOĞLU KİMDİR?

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunu olan Halit Mirahmetoğlu, Çin Beihang Üniversitesi´nde Uzay Çalışmaları alanında eğitim aldı. Yüksek lisansını Fransa´da International Space University´de ‘Uzay Proje Yönetimi´ üzerine yaptı.

Halen Milli Savunma Üniversitesi Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü´nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 4000 saati aşkın eğitim ve moderasyon tecrübesi bulunan Mirahmetoğlu Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, İçişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Eğitim Programları Merkezi Başkanlığı gibi kurumların düzenlediği proje ve programlarda yer aldı. Son olarak Türkiye´nin yüksek çözünürlüklü ilk yer gözlem uydusu olan Göktürk-1 projesinde Yönetim Danışmanı olarak görev üstlenmiştir.

Öncesinde Uluslararası Astronotik Federasyonu, SGAC Uzay Nesli Tavsiye Kurulu gibi uluslararası kuruluşlarda da çeşitli üst düzey görevlerde bulunmasının yanında halen International Space University´nin mezunlar temsilcisi olarak mütevelli heyetinde yer almaktadır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “BİR ASTRONOTUN EĞİTİMİ VE GÖNDERİLMESİ 100 MİLYON DOLAR”

HALİT ERGENÇ, İSTİLACI YABANCI TÜR BELGESELİNİ SESLENDİRDİ

“UZAYLILARIN VARLIĞINI BİZE YAVAŞ YAVAŞ AÇIKLIYORLAR”