Home DÜNYA GÖKTAŞI DÜNYA’YA ÇARPTI, ENKAZ 3 KITAYA DAĞILDI!
DÜNYA - 11 Ocak 2020

GÖKTAŞI DÜNYA’YA ÇARPTI, ENKAZ 3 KITAYA DAĞILDI!

İyi haber: Bu 800 bin yıl önce oldu... Daha iyi haber: Bilim insanları 2 kilometrelik göktaşının yarattığı çukuru buldu.

800 bin yıl önce… 2 kilometre genişliğinde bir göktaşı Dünya’ya çarptı. Bilim insanları göktaşının nereye düştüğünü, etkisinin ne olduğu bilmiyordu… Düne kadar… Bilim insanları göktaşının sırrını çözdü: Göktaşı, Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos’a düştü; enkaz 3 kıtaya dağıldı…

Kerry Sieh.

800 bin yıl önce Dünya’ya çarpan göktaşı gezegenin yüzeyinin yüzde 10’una enkaz yağdırdı. Bilim insanları, bu antik enkazın izlerine Asya, Avustralya ve Antarktika’da buldu. Bu öylesine bir başarı değil, çünkü bu sır yaklaşık 100 yıldır araştırılıyordu. 

5 AYRI BÖLGE OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Araştırmayı yapan Kerry Sieh, Laos’un güneydoğusundaki bir volkanik bölgeye düştüğü tespit edilen göktaşı için “Göktaşının düştüğü yerle ilgili birçok iddia vardı: Kuzey Kamboçya, Laos’un merkezi, Güney Çin, Vietnam, hatta Doğu Tayland… Çok araştırdık. Sonunda bulduk” dedi.

Kerry Sieh ve ekibi önce Kamboçya, Laos ve Güney Çin’deki 3 antik kratere baktı. Ancak üçü de aradıkları kraterden onlarca milyon yıl daha eskiydi. Sonra Laos’un güneyindeki Bolevan Yaylası’na yöneldiler. Buradaki kraterin 780 bin yıllık olduğu tespit edilince nokta konuldu: 3 bin 700 kilometrekarelik bölgede yerin 30 metre altında lav örtüsü bulundu.

Kerry Sieh’in çektiği kraterden bir bölgenin fotoğrafı.

Ardından enkazın 3 kıtaya dağıldığı tespit edildi… Bu göktaşı dinozorları yok eden göktaşı gibi değildi kuşkusuz. Ancak bu buluş, güzel gezegenimizin sakladığı bir sırrı daha ortaya çıkardı. Bakalım, Dünya bize ne sırlarını daha gösterecek?

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘İLK NESİL MARSLILARIN KATİLİ: ASTEROİT’

SAATTE 61 BİN KİLOMETRE HIZLA AY’A ÇARPTI

BUZULLARDA YANGIN ÇIKAR MI?