Home DÜNYA GOOGLE NASA’NIN İLK TÜRK BİLİM KADININI UNUTMADI
DÜNYA - 21 Temmuz 2020

GOOGLE NASA’NIN İLK TÜRK BİLİM KADININI UNUTMADI

Google, 20'nci yüzyılın en önemli bilim insanlardan, NASA'da çalışan ilk Türk kadını, gök fizikçi Dilhan Eryurt adına Doodle hazırladı.

Google bugün Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nde (NASA) çalışan ilk Türk kadını Dilhan Eryurt anısına özel tasarımlı Doodle hazırladı. 20’nci yüzyılın en önemli bilim insanlardan olan Dilhan Eryurt, 1969 yılında çalışmalarıyla Apollo Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

NASA’da çalışan ilk Türk bilim kadını ünvanına sahip olan Eryurt, 1969 yılında Ay’a iniş için çalışan ekipte de çalıştı.  Dilhan Eryurt yurtiçi ve yurtdışında birçok başarılı çalışmaya imza attı.

GODDARD’DAKİ TEK KADIN

Dilhan Eryurt.

1959 yılında Uluslararası Atom Enerji Ajansı’dan burs alarak Kanada’ya gitti. Kanada’dan sonra ABD’ye giderek Amerikan Soroptimist Federasyonu’dan burs alarak Indiana Üniversite’sinde çalışmaya başladı. Bu üniversiteye bağlı olan yıldızları modelleme alanında çalışmıştır. Bu çalışmadan sonra NASA’da Güneş tarihi ile ilgili çalışmalar yaptı. Çalıştığı zamanda Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’ndeki tek kadın astronomdu.

1973’de Türkiye’ye döndükten sonra astronomi ile çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de astrofizik ana bilim dalını kurdu. 1997 yılında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin kurulma projesinde yer aldı. 1.Ulusal Astronomi Kongresi’nin düzenlemesini sağladı.

Dilhan Eryurt, 13 Eylül 2012’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYDA ELLER NASIL YIKANIR?

“CEM YILMAZ UZAYI KOLAY KOLAY BIRAKMAZ”

BİLİMSEL ARAŞTIRMA: ÇOCUKLAR BÖCEK YEMEYE YEŞİL IŞIK YAKTI

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST