Home DÜNYA ‘İKLİMCE’ BİLİYOR MUSUNUZ? YENİ BİR DİL!
DÜNYA - 25 Eylül 2019

‘İKLİMCE’ BİLİYOR MUSUNUZ? YENİ BİR DİL!

Dünyayı sevenler aynı dili konuşuyor aslında: İklimce*… Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilcisi Mert Fırat, ‘iklim krizi ile mücadelenin ortak dili olsun’ isteyen ‘İklimce Sohbetler**’in ilk buluşmasında Mercator-İstanbul Politikalar Merkezi Araştırmacısı Akgün İlhan, Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmî İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı ve Doğa Koruma Merkezi’nden Hatice Dinç Sarısoy’u ağırladı. Neler konuştular? Sohbete dair notlar haberimizde…

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, son günlerin konusu iklim krizi ile ortak mücadele dili kurulması için ‘İklimce Sohbetler’ panelini düzenledi. UNDP Türkiye temsilcisi de olan oyuncu/sanatçı Mert Fırat, dün İstanbul Ataşehir’deki DasDas’ta  düzenlenen ilk sohbete ev sahipliği yaptı. İklim krizinin dört kilit başlığı olan Su, Tarım ve Gıda, Afetler ve Şehir Yaşamı’nı tartışacak panellerin başlangıç toplantısı olan ‘Su’ gündemli sohbete; Mercator-İstanbul Politikalar Merkezi Araştırmacısı Akgün İlhan, Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmî İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı ve Doğa Koruma Merkezi’nden Hatice Dinç Sarısoy konuşmacı katıldı.

İKLİMLE BAŞIMIZ DERTTE! NE YAPMALI?

İklimce Sohbetler’in ilkini yöneten sanatçı Mert Fırat, paneli başlatmadan önce yaptığı konuşmasında ‘suyun insanlığın varlığının özü olduğunu, bugün karşı karşıya olduğumuz su krizinin tüm insanlığın geleceğini belirleyeceğini söyleyerek bu krizi çözmek için paylaşılan bir sorumluluğumuz olduğu’ gerçeğinin altını çizdi.

Panelde konuşan Mercator-İstanbul Politikalar Merkezi Araştırmacısı Dr. Akgün İlhan, “Vatandaşlar olarak bilgi hakkımıza sahip çıkmamız lazım. Ne yiyoruz, ne içiyoruz, bunları bilmeyi talep etmeliyiz” dedi. Doğa Koruma Merkezi’nden Hatice Dinç Sarısoy da ‘suyu temizleme’ noktasında kritik soruyu sordu: “Kirletmemeye ne zaman başlayacağız?”… Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmî İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı ise özel sektör deneyimleri içinde iyi örneklerin artırılması gerekliliğine vurgu yaptı.

‘İKLİMDAŞ’LAR BULUŞMAYA DEVAM EDECEK

İlk buluşmalarında iklim krizi ve su üzerine konuşan iklimdaş***lar, önümüzdeki hafta ve aylarda farklı konuları iklim bağlamında konuşmak için bir araya gelmeye karar verdiler. İklimce Sohbetler’in ikinci toplantısı “Tarım ve Gıda” başlığıyla 8 Ekim 2019 Salı günü yine İstanbul Ataşehir’deki DasDas’ta yapılacak. Sohbetlerin diğer konu başlıklarından “Afetler”, 15 Ekim 2019 Salı günü ve “Şehir Yaşamı” başlıklı son İklimce Sohbet, 5 Kasım 2019 Salı günü düzenlenecek.

İKLİMCE ATASÖZLERİ

İklimce Sohbetler’de iklimdaşların kurduğu yeni dilin ata sözleri de belirdi. Örneğin şöyle: “İklimdaş içtiği sudan belli olur”… “Bir iklimdaşın nesi var, ortak çözüm üreten iklimdaşların gücü var”…

İKLİMCE SÖZLÜK

Atasözleri üreten sohbetlerden sözlük çıkmaz mı hiç? İşte İklimce dilinde ilk anahtar sözcükler;

*İklimce: İklim krizine dair hali hazırda kullanılan teknik dilin sadeleştirildiği ortak bir dil.
**İklimce Sohbetler: İklim krizi mücadelesindeki sorun ve çözümlere dair deneyimlerin paylaşılacağı, bu konuda çalışan farklı uzmanlık alanlarına sahip taraflar ile ortak bir dilin ve bütüncül yaklaşımın geliştirilmesinin hedeflendiği toplantılar dizisi.
***İklimdaş: İklim krizinden etkilenen, bu konuda kafa yoran, eyleme geçen ya da geçmek isteyen herkes.

 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

“TÜRKİYE, AKDENİZ’İ EN ÇOK KİRLETEN ÜLKE”

KÜRESEL ISINMA TÜRKİYE’DE İSTİHDAMI NASIL ETKİLEYECEK?

RAPOR: ‘İNSAN MEDENİYETİ 2050 YILINDA YOK OLABİLİR’