Home DÜNYA “İLKOKULLARIN EĞİTİM MÜFREDATINDA GAMEDUCATION AYARI YAPILMALI!”
DÜNYA - 30 Eylül 2019

“İLKOKULLARIN EĞİTİM MÜFREDATINDA GAMEDUCATION AYARI YAPILMALI!”

Günümüzde ilkokula başlayan çocukları dijital öğrenci olarak adlandıran Uzman Psikolog İnci Özkoray, çocukları teknolojik cihazlardan uzaklaştırmanın kolay olmadığı gibi, doğru da olmadığının altını çiziyor.

Öğrenme Terapisti ve Uzman Psikolog İnci Özkoray’dan ezber bozan bir yorum… Avrupa’nın birçok ülkesinde ilkokul düzeyindeki öğrencilerin derslerinde Gameducation-oyun ile öğrenme entegrasyonları yapılıyor. Günümüzde ilkokula başlayan çocukları dijital öğrenci olarak adlandıran Öğrenme Terapisti ve Uzman Psikolog İnci Özkoray, benzer entegrasyonların Türkiye’de de olması gerektiğine vurgu yapıyor:

“ARTIK OYUNDAN ALDIKLARI PUANLAR MOTİVE EDİYOR”

“Günümüzde ilkokula başlayan çocuklar artık birer dijital öğrenci. Mevcut eğitim sistemi ile öğrenciyi çemberin içinde tutmak zorlaşıyor, daha da zorlaşacak. Sınav sonuçları olumsuz gidişatın en önemli göstergelerinden biri. Çocuklar artık çikolata ile değil oyunlarda aldıkları yüksek puanlarla motive oluyor.”

Oyunların sokakta değil de dijital ortamlarda oynanmaya başlamasıyla birlikte, geçen 20 yılda ebeveynlerin çocuklarına belki de en sık kullandığı cümlelerden biri “Oyun oynamayı bırak da dersini bitir” olmuştur. Oysa, İnci Özkoray, günümüzde çocukları teknolojik cihazlardan uzaklaştırmanın kolay olmadığı gibi, doğru da olmadığının altını çiziyor.

ÖZELLİKLE MATEMATİKTE BAŞARILAR ELDE EDİYORLAR

Oyun ile öğrenilen derslerde öğrencilerin daha aktif olduğunu açıklayan Özkoray, özellikle oyun ile öğrenilen matematikte belirgin başarılar elde edilebileceğini belirtiyor.