Home DÜNYA “İNSAN, SONSUZA KADAR DÜNYA’DA YAŞAYAMAZ”
DÜNYA - 9 Kasım 2019

“İNSAN, SONSUZA KADAR DÜNYA’DA YAŞAYAMAZ”

Uzay hukukçusu Ram Jakhu, Isaac Newton'dan girdi, Stephen Hawking'den çıktı; "Dünya ölüyor. Katili de insanoğlu" dedi.

Kanada’daki McGill Üniversitesi Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsü’nden Ram Jahku, katıldığı bir konferansta insanlığı uyardı: “15,16, 17’nci yüzyıldaki savaşlara bakın. Hepsinin nedeni kaynakları ele geçirme mücadelesi… Uzayda mineralleri düşünelim. Hiç planlama yok. Yine aynı Vahşi Batı kuralları işleyecek. Git ve al denilecek. ABD 2015’te, Lüksemburg 2017’de şirketler için kanunlar geçirdi. Bugün medeni insan gibi düşünmeliyiz: Diğer gezegenlere nasıl gideceğiz? Kim gidecek? Orada nelere ihtiyacımız var?”

NEWTON: “DÜNYA, 2060’DA YOK OLACAK”

Ram Jakhu

“İklimle ilgili yaşananları görüyorsunuz. Doğal kaynakları tüketiyoruz. Birbirimizle savaştayız. Bir hastalığı kontrol edersek, üç hastalık doğuyor. Bu yeni bir şey de değil. Geçmişe bakın: 1704’te Isaac Newton, Dünya’nın 2060’da yok olacağını söylemişti. Astronomi ve din bilgisi ve yaptığı hesaplara göre insanoğlunun yaşamı 2060’da sona eriyor. Rus uzman Konstantin Tsiolkovsky “Dünya insan yaşamı bir beşiktir. Ama hayat botu beşikte yaşayamazsınız. Çıkmanız lazım oradan” der. Stephen Hawking de benzerini söylemişti: “Eğer insanlık devam etmek istiyorsa, uzaya gitmeli.” Dünya ölüyor. İnsanların yaptıkları yüzünden… Ne Tanrı’yı ne doğayı… Kimseyi suçlamayın. Tek suçlu, insan.”

“UZAY ENDÜSTRİSİ 360-380 MİLYAR DOLAR”

“Uzay şu an 360-380 milyar dolarlık bir endüstri. 2040’ta 1 trilyon dolardan daha değerli olması bekleniyor. Birileri ‘Uzayda savaş kaçınılmaz o zaman’ diyebilir. Bunu diyen uzayın fiziğini bilmiyordur. Çünkü bir uzay savaşının kazananı olmaz. Uzayda attığın kurşun gelir seni vurur. Hintliler yaptı bunu… Uydularını vurdular ama ne oldu? Parçalar dört bir yana dağıldı. Çin de yaptı, Rusya da. Amerikalılar da yaptı, yapıyorlar da… Ancak unutmasınlar o parçalat yüzyıllarca yörüngede saatte 75 bin km hızla dönecekler.”

“İnsanlar ve ülkeler, beraber yaşamayı öğrenmeli. Herkesin güvende olduğu bir sistem kurmalıyız. Şimdi uzayla ilgilenen ülkelerin ve özel şirketlerin sayısı artıyor. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerden daha fazla acı çekecek. Bu bir ülkeyi bağlayan bir konu değil. İnsanlık toplu karar almalı. Evet liderlik önemlidir. Ama insanlar sizinle birlikteyse…”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘UZAY SAVAŞLARININ KAZANANI OLMAZ’

UZAY SEKTÖRÜNÜN HACMİ 1.1 TRİLYON DOLAR OLACAK

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’