Home DÜNYA “İNSANLIK BU DEFA ÇOK DA ŞANSLI OLMAYABİLİR”
DÜNYA - 2 Ekim 2019

“İNSANLIK BU DEFA ÇOK DA ŞANSLI OLMAYABİLİR”

İklim kriziyle ilgili Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu’ndan önemli uyarılar geldi: "Neslimizin geleceği pamuk ipliğine bağlı."

“İklim krizinin etkileri birçok yerde birçok farklı şekilde gözlemlendi, fakat en kötüsü henüz gerçekleşmedi…”

Bu uyarı cümlesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu’na ait… “Diğer tüm felaketler sonrasında neslini devam ettirebilen insanlık bu defa çok da şanslı olmayabilir, geleceğimiz pamuk ipliğine bağlı” diyen Doç. Dr. Uyduranoğlu çarpıcı verileri de gözler önüne serdi:

44 YILDA CANLI TÜRLERİNDE YÜZDE 60 AZALMA OLDU

  • “WWF tarafından yayımlanan ‘Yaşayan Gezegen 2018 Raporu’ verilerine göre, son 44 yılda canlı türleri popülasyonlarında yüzde 60 azalma oldu.”
  • “Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (WRI) verilerine göre on ikisi Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da olmak üzere toplamda on yedi ülkenin şu anda aşırı yüksek su stresi altında.”
Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu

“GELECEK NESİLLER ÖLÜM KALIM SAVAŞI VERECEK”

  • “İklim krizinin en önemli etkilerinden biri, su döngüsünün değişmesi ve buna bağlı sel ile kuraklığın yaşanmasıdır. Tarım da dahil olmak üzere bütün üretim süreçlerini olumsuz etkileyen bu durum, toprak kalitesini düşürerek üretim maliyetlerini de artırıyor. Atmosferde biriken sera gazları stoğunun, her geçen yıl daha da artması sonucunda gittikçe ısınan dünyada çocuklar, gençler ve gelecek nesiller ölüm kalım savaşı vermek zorunda kalacaklar.”

“DOĞAL DENGE DAHA DA BOZULMAKTA”

  • “Bilimsel çalışmalar, küresel sıcaklık artışının bu yüzyıl sonuna kadar 2 santigrat derece ile sınırlandırılmaması halinde ekosistemin çok büyük zarar göreceğini belirtiyor. Başta mercanlar olmak üzere birçok canlı tehdit altında. Bitkiler ve hayvanların birlikte sağladıkları doğal denge daha da bozulmaktadır. Hayvanlar karbondioksit üretirken, bitkiler de bu karbondioksiti ve suyu kullanarak oksijen ve karbonhidrat üretmektedir. Doğadaki bu mükemmel denge insanın neden olduğu iklim krizi ile maalesef bozulmaktadır.”
  • “Eğer önlem almazsak, iklim krizinin sonuçlarını çok daha ağır hissetmeye başlayacağız. Geri dönüşü olmayan bir gidişat içerisindeyiz.”

“BİZİ BEKLEYEN SON DA BUDUR”

  • “Amerikalı yazar Cormac McCarthy, “Yol” romanında kahramanların isimlerinin olmadığı, medeniyetin yok olduğu, kuşların ötmediği, ağaçların meyve vermediği ve sürdürülebilir diye bildiğimiz her şeyin kırılgan olduğu bir tablo çizer. Bizi bekleyen son da budur.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

‘İKLİMCE’ BİLİYOR MUSUNUZ? YENİ BİR DİL!

İKLİMCE SOHBETLER 4 AYRI BAŞLIKTA BAŞLIYOR