Home DÜNYA İRAN’DAN BM’YE UZAY MEKTUBU: “ABD’Yİ KINAYIN”
DÜNYA - 11 Ekim 2019

İRAN’DAN BM’YE UZAY MEKTUBU: “ABD’Yİ KINAYIN”

İran, uzay programına karşı yaptırımlar başlatan Trump yönetimini Birleşmiş Milletler'e şikayet etti: "ABD, uzay çalışmalarımızı engelliyor."

Washington-Tahran arasında yine kriz çıktı. Krizin bu seferki nedeni uzay. İran, Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazarak Trump yönetimini şikayet etti. ABD’yi yaptırımlarla uzay programının önünü kesmekle suçlayan Tahran yönetimi destek istedi.

“UZAY ÇALIŞMASININ NEDENİ DOĞAL AFETLE MÜCADELE”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Mektup Birleşmiş Milletler’in Uzay İşleri Ofisi’ne (UNOOSA) gönderildi. “ABD’nin üç uzay kurumumuza karşı başlattığı yaptırımları kınıyoruz” ifadesiyle başlayan mektupta İran’ın uzay çalışmalarını ‘barış’ adına yaptığının altı çizildi.

İşte mektuptan başlıklar:

“Uzay çalışmalarımızı doğal afetler ve iklim değişikliği gibi konulara karşı geliştirmek istiyoruz. İran İslam Cumhuriyeti coğrafi olarak sel, kıtlık ve deprem gibi doğal afetlerin merkezindedir. Uzay teknolojimizi zararı azaltmak ya da yok etmek için geliştirmek istiyoruz.”

“Amerika, İran’ın uzay çalışmalarında başka ülke ve organizasyonlarla da çalışmasını engellemektedir. Amerika, İran’ın kendi başına başardığı uzay girişimlerine taş duvar örmüştür. Yine de yaptıkları bizim barışçıl girişimimizi engelleyemeyecek.”

ABD: “HAYIR, BALİSTİK FÜZE GELİŞTİRİYORLAR”

Trump yönetimi geçen Eylül’de İran Uzay Ajansı, İran Uzay Araştırma Merkezi ve Astronotik Araştırma Enstitüsü’ne “Balistik füze çalışmaları yapılıyor” iddiasıyla yaptırımlar başlatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili “ABD, İran’ın uzay çalışmaları adı altında balistik füze çalışmaları yapmasına izin vermeyecek. İran’ın ağustos ayındaki füze rampa testi tehdittir” demişti.

İran, Ocak 2019’da başarısız bir uydu fırlatma girişiminde bulunmuştu. Eylül 2019’da da Humeyni Uzay Merkezi’nde fırlatılışından kısa süre önce bir füze patlamıştı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

TRUMP AY’I MARS’IN PARÇASI SAYDI

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN YENİ HEDEFİ: MARS

3’ÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI UZAYDAN MI ÇIKACAK?