Home DÜNYA İŞTE DÜNYA’NIN YENİ SÜPER KITALARI
DÜNYA - GELECEK - 26 Kasım 2019

İŞTE DÜNYA’NIN YENİ SÜPER KITALARI

Her yıl kıtalar birkaç santim hareket ediyor. 200 milyon yıla yeni süper kıta oluşacak. Nasıl oluşacağına dair 4 tez bulunuyor.

Dünya yüzeyi kaygan, Dünya yüzeyi kırılgan. Bir yumurta kabuğu gibi. Tektonik hareketler sayesinde her yıl kıtalar birkaç santim hareket ediyor. Bundan önceki süper kıta Pangea’ydı.

310 milyon yıl önce oluşan Pangea, 180 milyon yıl önce kırılmaya ve ayrılmaya başlamış; bugünkü kıtaların oluşumu start almıştı. Buna göre uzmanlar “200-250 milyon yıla yeni süper kıta oluşacak” diye hemfikir. Ancak bunun nasıl oluşacağı tartışılıyor.

TAHMİNLER ATLANTİK VE PASİFİK ÜZERİNDEN

Yeni süper kıtanın nasıl oluşacağı hakkında 4 tez var: Novopangea, Pangea Ultima, Aurica ve Amasia… Pangea’nın ayrılması, Atlantik’i (Atlas Okyanusu) oluşturdu ve bu okyanus gün geçtikçe büyüyor. Pasifik Okyanusu ise daralıyor. İşte kıtaların hareketleri ve okyanusların kaderine göre 4 tez ortaya atıldı.

SÜPER KITA NEYE BENZEYECEK?

Süper kıta neye benzeyecek? İşte ilk tez.

NOVOPANGEA:

En kuvvetli senaryo.

Bugünkü durum sürer, Atlantik genişler, Pasifik daralırsa, Pangea gibi bir oluşum yaşanacak. Kuzey ve Güney Amerika kıtaları birleşecek, Antarktika yukarı gelecek.

PANGEA ULTİMA:

Pangea Ultima tezi. Ortası okyanus süper kıta.

Atlas Okyanusu’nun genişlemesi ağırlaşır, hatta ilerde durur. Pangea gibi kıtalar birleşir ancak Amerika kıtasının sağı ve solu okyanus olur.

AURİCA:

Atlantik ve Pasifik’in hareketleri durur, bu yeni okyanus tabanı oluşturur. Asya bölünür ve Hindistan’ın batısından yukarı kesim yeni okyanusun yüzeyi olur. Avustralya, yeni süper kıtanın merkezi olur. Avrupa ve Afrika, Amerikalarla birleşir.

AMASİA:

Amasia süper kıta tezi… Herkes kuzeye, Antarktika yerinde.

Bambaşka bir senaryo. Antarktika dışında tüm kıtalar kuzeye ilerler. Merkezi Kuzey Kutbu olan bir süper kıta oluşur. Atlas Okyanusu da Pasifik Okyanusu da ekvatoru baştan başa saran okyanuslar olur.

PANGEA’NIN EVRELERİ NELERDİ?

300 milyon yıl önce, kıtaların hepsi, bugün Pangea adını verdiğimiz tek bir dev kıta olarak birleşik haldeydi. Ardından parçalandı. İşte evreleri…

  • PERMİYEN: 252 Milyon Yıl Önce
  • TRIAS: 200 Milyon Yıl Önce
  • JURA: 135 Milyon Yıl Önce
  • KRETASE: 65 Milyon Yıl Önce
  • Ve günümüzdeki kıtalar…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BUZULLARDA YANGIN ÇIKAR MI?

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI ÇÖZÜM: 1 TRİLYON AĞAÇ DİKMEK

ÇEVRE AKTİVİSTİ GRETA’DAN DÜNYA’YA ‘AĞAÇ’ VİDEOSU