Home DÜNYA İŞTE NASA’YI ATLATAN HİNTLİ ‘ÇAYLAK’
DÜNYA - 4 Aralık 2019

İŞTE NASA’YI ATLATAN HİNTLİ ‘ÇAYLAK’

NASA'nın son teknolojisine rağmen bulamadığı Hindistan'ın Ay yüzeyine çakılan Vikram modülünü Hintli bilgisayar mühendisi buldu.

Haber önce Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) geldi: “Eylül’de Hindistan’ın Ay yüzeyine inişi sırasında irtibatı kesilen Vikram modülünün enkazı bulundu.” NASA ayrıca 26 Eylül’de Ay Yörünge Kaşifi Kamerası (LROC) tarafından, modülün irtibatının kesildiği ve düştüğü alana ilişkin ilk mozaik fotoğrafını da paylaştı. Açıklamada enkazın ilk çarpma bölgesinin 750 metre kuzeybatısında yer aldığı kaydedildi. Buraya kadar manşetler de sıradandı: “Hindistan’ın Ay yüzeyindeki kayıp modülü Vikram’ın enkazı bulundu.”

NASA’nın yayınladığı enkaz yeri görüntüsü.

TWITTER’DAN KENDİSİNİ DUYURDU

NASA, Twitter’dan fotoğrafları yayınlarken; haber ajansları da “NASA’ya bir Hintli mühendis yardım etti” diye ikinci haberleri geçmeye başlıyordu. Kısa süre içinde tüm Dünya’da ünleneceğini bilmeden o Hintli mühendis Twitter’da NASA’nın kendisine gönderdiği teşekkür mektubunun fotoğrafını yayınlayıp “O kişi benim” dedi…

İşte o Hintli mühendisin ünlenmesine neden olan süreç başladı. O kişi, 33 yaşındaki Shanmuga Subramanian‘dı. Artık kimse NASA, Vikram ya da enkazı konuşmuyor, herkes son teknoloji ile donanmış NASA’yı bilgisayar başında yenen bu genci konuşuyordu.

DÜNYA BASINI İSİM TAKTI: ÇAYLAK HAFİYE

Çok geçmedi, Dünya basını ona bir lakap da buldu: “Çaylak hafiye!” Hindistan’ın Chennai kentinde yaşayan Shanmuga Subramanian çok geçmedi, hayat hikayesiyle Dünya manşetlerini süsledi: “Zaten çocukluktan beri uzaya ilgim vardı… Ay Yörünge Kaşifi Kamerası’nın fotoğraflarını indirdim, tek tek inceledim… 5 gün, her gece fotoğrafları tek tek inceledim.”

BAĞLANTILI HABER: HİNDİSTAN, BOĞAZ’DAKİ 5 YALI FİYATINA UZAYDA TURLUYOR!

Vikram’ın iniş noktasına yönelen Shanmuga Subramanian, ineceği yerle ineceği açıyı düşünerek araması gerektiği bölgeyi daralttı. Ardından da Ay Yörünge Kaşifi Kamerası’nın çektiği eski fotoğrafları karşılaştırdı… İşte bu karşılaştırmada Vikram’ın düştüğü yeri tespit etti, çünkü fotoğraflarda nokta şeklinde bir farklılık vardı. NASA’nın atladığı renk değişikliğini ‘çaylak hafiye’ bulmuştu… NASA’ya e-posta atan Hintli mühendis, NASA’dan da onay alınca mutlu oldu. 

HİNDİSTAN 4’ÜNCÜ ÜLKE OLACAKTI

hindistan
ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan

Vikram modülü, 2 Eylül’de Ay’ın yörüngesinde bulunan Chandrayaan-2 uzay aracından ayrılmıştı. Modülün, 7 Eylül’de Ay yüzeyine inişi sırasında yüzeye 2,1 kilometre kala sinyal irtibatı kesilmişti. Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), tüm çabalarına rağmen modülle iletişim kuramamıştı.

BAĞLANTILI HABER: VİDEO: BAŞBAKAN, AĞLAYAN BİLİM ADAMINI BÖYLE TESELLİ ETTİ

İçinde “Pragyan” adı verilen bir gezginci yüzey aracını da taşıyan Vikram modülü, uyduyla Chandrayaan-2 keşif görevinin en önemli bileşenini oluşturuyordu. Chandrayaan-2, Hindistan’ın Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş denemesiydi. İniş başarılı olsaydı, Hindistan, ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a yumuşak iniş yapan 4’üncü ülke olacaktı.

BAĞLANTILI HABER: HİNDİSTAN-PAKİSTAN SAVAŞI’NDA MİLYONLAR ÖLEBİLİR