Home DÜNYA JAPONYA, UZAY SAVUNMA BİRİMİ KURUYOR
DÜNYA - 24 Ocak 2020

JAPONYA, UZAY SAVUNMA BİRİMİ KURUYOR

Uzay askeri birim kuran ülkeler kervanına Japonya da katıldı. Japonlar uydularını korumak için 'Uzay Savunma Birimi' kuruyor.

Japonya uydulara karşı dış tehditlere tedbir olarak ‘Uzay Savunma Birimi’ kuruyor. Yeni birim yakın zamanda uzaya fırlatılan benzer bir Amerikan birimi ile yakın çalışmalar içinde olacak. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülkesinin rakiplerinin geliştirdiği füzeler ve yapılan diğer teknolojik atılımlar yüzünden oluşan potansiyel tehditlerden korunmak amacı ile bu birimi kurduğunu söyledi.

SİBER ALEM SALDIRILARINA KARŞI

Başbakan Shinzo Abe ayrıca Japon uydularına yönelik oluşturulabilecek herhangi bir elektromanyetik müdahaleye karşı ve ayrıca siber alemdeki tehditlere karşı kendilerini savunmak zorunda olduklarını açıkladı. Nisan ayında faliyete geçecek birim Japonya’nın Hava Savunma Kuvvetleri’nin bir bölümü olarak devreye girecek.

ÇİN, RUSYA VE KUZEY KORE ENDİŞESİ

Çin ve Rusya’nın uyduları engellemek hatta yok etmek için yeni yollar arayışı içinde oldukları endişesi gün geçtikçe artıyor. İmkanları ve sistemi şiddetle destekleyerek bu bölgelerde üstünlüğü sağlama almayı amaçladıklarını da ekledi.
Başkent Tokyo’nun batısındaki Fuchu’da bulunan hava üssüne ek olarak kurulacak olan uzay biriminin rolü uydu temelli navigasyon kılavuzluğu ve bu alandaki diğer birlikler için iletişimi sağlamak.

ABD UZAY KOMUTANLIĞI İLE ÇALIŞILACAK

Ağustos’ta Donald Trump tarafından oluşturulan Amerika Uzay Komutanlığı ile işbirliği içinde çalışacak birim faliyetlerini ayrıca Japon Uzay Ajansı ile de ortaklaşa sürdürecek. Çin ve Kuzey Kore’nin yaratabileceği tehlikelerden endişe içinde olacaklar ki, ABD ile işbirliğine girerek savunma kuvvetlerinin uluslararası alanda genişlemesini sağladılar.
Mini-bilgi: Şu an Shinzo Abe kabinesinin tasdikli 415 milyon Euro’luk uzay ile alakalı projeler bütçesi, parlemento onayı bekliyor.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “BENİMLE UZAYA GELECEK KADIN ARIYORUM”