Home DÜNYA KADIN ASTRONOT, TRUMP’I REZİL ETTİ
DÜNYA - 20 Ekim 2019

KADIN ASTRONOT, TRUMP’I REZİL ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, 'kadın kadına' uzay yürüyüşü yapan Jessica Meir ve Christina Koch'u kutlayacağım derken yine saç baş yoldurdu.

Jessica Meir ve Christina Koch önceki gün tarih yazdı. İki kadın astronot, ilk kez ‘tamamen’ kadınlardan oluşan uzay yürüyüşü yaptılar. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, o yürüyüşü canlı yayınladı; dünya basını “Uzay çalışmalarında önemli bir kilometre taşı” diye manşetler attı. ABD Başkanı Donald Trump da basının önünde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu arayıp tebrik etmek istedi…

TRUMP’TAN KADIN ASTRONOTLARA: “MUHTEŞEMSİNİZ”

Kızı Ivanka Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile canlı yayında kadın astronotlara bağlanan Donald Trump “İlk kez bir kadın, istasyon dışına çıkıyor. Muhteşemsiniz. Onlar istasyon dışındaki ilk kadın yürüyüşünü yaptılar” ve devam etti:

“İş yapıyorlar ve bunu çok az kişinin görebildiği kadar yukarda yapıyorlar. Tebrik ediyorum, benim yapmayı isteyeceğim bir şey değil.”

Jessica Meir (Soldaki) ve Christina Koch beraber tarihe geçti.

Trump kameralara bakıp konuşurken araya giren kadın astronot Jessica Meir, Başkan’a ufak bir tarih dersi verdi:

“İLK KEZ İKİ KADIN BİRLİKTE YÜRÜDÜ”

“Fazla övgüye gerek yok, çünkü daha önce uzay yürüyüşü yapan başka kadınlar oldu. İlk kez, iki kadın birlikte uzay yürüyüşü yaptı.”

Kadın astronot Jessica Meir haklı çünkü 25 Temmuz 1984’te ilk kez bir kadın, Svetlana Savitskaya uzay yürüyüşü yaptı. Dahası, o tarihten sonra 14 kadın daha uzayda yürüdü. Bu yürüyüşün önemi ise ilk kez tamamen kadınlardan oluşan ekibin uzayda yürümesiydi… ‘Kadın kadına’ uzaya çıkan biyolog Jessica Meir ile elektrik mühendisi Christina Koch, 7 saat istasyon dışında kalarak bozulan bir güç kontrol ünitesini tamir ettiler.

1 Temmuz 1977’de doğan Jessica Meir 42 yaşında.

Trump’la birlikte bazı Amerikan gazeteleri de Jessica Meir’in tarih dersini duymazdan geldi. ‘Tamamen kadın uzay yürüyüşü’yle ilgili en anlamlı mesajı ABD’li senatör Kamala Harris yayınladı. Kamala Harris, Twitter’da “Bu yürüyüş, kadınlar için gökyüzünün de limit olmadığı göstermiştir” diye yazdı.

UZAYDA YÜRÜYEN İLK KADIN KİMDİR?

kadın kozmonot
Svetlana Savitskaya ve ekip arkadaşları adına çıkartılan pul.

Uzayda yürüyen ilk kadın Svetlana Savitskaya‘dır. 8 Ağustos 1948’da Moskova’da doğan Svetlana Savitskaya, Salyut 7 uzay istasyonundaki görevi sırasında 25 Temmuz 1984’te 3 saat 35 dakikalık uzay yürüyüşü yaparak uzayda yürüyen ilk kadın oldu.

Valentina Tereşkova‘dan sonra uzaya çıkan ikinci kadın olan Svetlana Savitskaya, ABD’nin kadınları eğittiğinin ortaya çıkmasının ardından apar topar eğitime alınıp uzaya gönderilmişti.

Fotoğraflar: NASA, Vikipedi

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

NASA’NIN STAJYERLERİNDEN ‘AY’A KADIN ASTRONOT’ PROJESİNE ÖZEL ŞARKI

NASA, ARTEMİS’İN AYRINTILARINI AÇIKLADI

İŞTE UZAYDA TARİH YAZAN KADINLAR