Home DÜNYA KEVIN COSTNER HAKLI ÇIKTI: DÜNYA, SUYMUŞ!
DÜNYA - 4 Mart 2020

KEVIN COSTNER HAKLI ÇIKTI: DÜNYA, SUYMUŞ!

1995 yapımı Waterworld filmi doğruymuş! Gezegenimiz 3.2 milyar yıl önce bir 'Su Dünyası'ymış, kıtalar yokmuş...

Amerikalı aktör-yönetmen 1995’te gösterime giren Waterworld (Su Dünyası) filminde başrol oynadığında çok eleştirilmişti. Kariyerinin en iyi döneminde böyle bir bilim kurgu filminde oynaması, bu filmin yapımcısı olması ve seyircinin “Dünya su olur mu?” eleştirileri gündem olmuştu… Filmin hala iyi mi kötü olduğu bloglarda tartışılıyor… Tartışıladursun, Kevin Costner haklı çıktı: Gezegenimiz bir ‘Su Dünyası’ymış… Tek yanıldığı nokta, film gelecekte geçiyordu, gerçek geçmişte!

1.2 MİLYARLIK DÜNYA’DA KARA YOKTU

4.5 milyar yaşındaki Dünya’mız, 1.2 milyar yaşındayken, yani 3.2 milyar yıl önce ‘Su Dünyası’ymış. Hiç kara yokmuş. Araştırmaya imza atan kişi Iowa Üniversitesi’nden Benjamin Johnson… Nature Geoscience dergisinde yayınlanan makaleye göre bilim insanları bu sonuca Avustralya’daki deniz tabanını inceleyerek ulaştı.

OKSİJEN 18 ORANINDAN ÇÖZDÜLER

Benjamin Johnson “1.2 milyar yaşındaki Dünya’nın okyanuslarında daha çok oksijen 18 vardı. Karalar denizlerdeki oksijen 18 oranını emiyor. Avustralya’daki deniz tabanı incelemesiyle öğrendiğimiz ‘bir zamanlar oksijen 18 oranı çok yüksekti’ bilgisi bizi ‘Su Dünyası’ teorisine götürdü” dedi ve ekledi:

“Su Dünyası’nda kara Dünyası’na geçiş olduğunu bilmek hayatın ilk nerede oluştuğu, nasıl evrimleştiği konusunu da masaya yatırmak için önemli bir buluş oldu.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KARBONDİOKSİDİ YAKITA ÇEVİREN ‘YAPAY YAPRAK’

MÜJDE: 5000 IŞIK YILI UZAKTAKİ YILDIZDA OKSİJEN BULUNDU

YUNUSLAR DA SOLAK OLABİLİYORMUŞ!