Home DÜNYA KORONAVİRÜS EL SIKIŞMAYI VE SARILMAYI BİTİRİR Mİ?
DÜNYA - 31 Mart 2020

KORONAVİRÜS EL SIKIŞMAYI VE SARILMAYI BİTİRİR Mİ?

İngiltere’nin koronavirüsle mücadelesini haberlerini okuyorsunuz, duyuyorsunuz. Prens Charles hastalığı 5 günde yendi; Başbakan Boris Johnson’ın da durumu iyi gittiği söyleniyor. Başkent Londra’da günler ‘kısmi sessizlik’le geçerken, Covid-19 salgını medyanın tek konusu. Hatta salgın her açıyla haber oluyor. O konulardan biri de şu: “Koronavirüs el sıkışmayı ve sarılmayı bitirir mi? Salgın bittiğinde bazı insani özelliklerimizi kaybeder miyiz?”

BAĞLANTILI HABER: KORONAVİRÜSE KARŞI EN ŞANSLI İNSANLAR: UZAY İSTASYONUNDAKİLER!

“18 AYDAN FAZLA SÜRERSE OLABİLİR”

Daily Mail gazetesinin gündeme getirdiği konu da uzmanlar bir noktada hemfikir: “İş toplantılarında artık el sıkışılması tarih olabilir. İş insanları toplantıya geçerken baş selamı ile nezaketini gösterebilir.”

Fotoğraflar: Freepik.

Peki ya sarılmak? Nottingham Trent Üniversitesi’nden Robert Dingwall “Salgın bittiğinde sosyal mesafe kuralına uymayabiliriz. Ancak insanların 5 yıl önce olduğu gibi birbirine sarmaş dolaş sarılacağını sanmıyorum” derken Amrikan Sosyoloji Derneği Başkanı Joe Feagin ise “Salgın 18 ayın üzerinde sürerse, sosyal etkileşim, sosyal mesafe ve hijyenle ilgili yeni kararlar alabilir insanlık” diyor.

BAĞLANTILI HABER: KORONAVİRÜSLÜ HASTA: “GÖĞSÜM SIKIŞTI, NEFES ALAMIYORDUM”

“EL SIKIŞMA BELKİ, SARILMAK ASLA”

Chicago Üniversitesi’nden Pamela Paresky de el sıkışmanın tarih olacağına inananlardan. Ancak sarılmak… Kesinlikle unutulmaz: “İnsanoğlu dokunmaya, dokunulmaya muhtaç. Doğasında var. Örneğin fiziksel temas kurulmayan bebeklerin psikolojik olarak acı çektiğini biliyor musunuz? Fiziksel sağlığımız için dokunmak önemli.” 

BAĞLANTILI HABER: KORONAVİRÜSLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ

Konu ilginç… Siz ne düşünüyorsunuz? Salgın bittiğinde el sıkışır mısınız… Size sarılmak isteyen birini reddeder misiniz?

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN TWITTER SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN instagram SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.