Home DÜNYA ‘KORONAVİRÜS TOPLU MEZARI’ UZAYDAN GÖRÜLÜYOR
DÜNYA - 14 Mart 2020

‘KORONAVİRÜS TOPLU MEZARI’ UZAYDAN GÖRÜLÜYOR

Amerikan uydusunun çektiği görüntüde İran'ın Kum kentinde koronavirüs yüzünden açılan iki sıra toplu mezar ve kireç yığını açıkça görülüyor.

Global kabus koronavirüsünün Çin ve İtalya’dan sonra en sert vurduğu ülkelerden biri de İran… Komşu İran’da 11 bin vaka, 514 ölü var. Batı basını rakamların daha fazla olduğunu ama İran’ın bunu sakladığını iddia etse de Tahran yönetimi vaka ve ölümlerle ilgili doğru bilgiler verdiğini öne sürüyor. Amerika’nın Colorado eyaletindeki Maxar Uzay Teknlojileri şirketinin Worldview-3 uydusunun çektiği bir fotoğraf ise İran’da yaşanan kabusu açıkça gözler önüne seriyor.

BİR TARAFTA TOPLU MEZAR BİR TARAFTA KİREÇ

Esfandyar Batmanghelidj.

Manşetteki fotoğrafa iyice bakın. Yer: İran’ın Kum kenti. Üst tarafta iki sıra kazılı toplu mezarı görüyorsunuz. Altta görülen beyaz şey ise kireç tepesi! Koronavirüsünden ölenler toplu mezara konuyor, üzerine de kireç atılıyor. Görüntü gerçekten korkunun fotoğrafı… Washington Post Gazetesi bu uydu fotoğrafını basıp “Toplu mezarlar uzay görülüyor” başlığını attı.

BİR SIRANIN ENİ 90 METRE

Yapılan ölçüme göre toplu mezarın bir sırası 90 metre eninde. İran’ın Avrupa ile iyi ilişkiler içinde olması gerektiğini savunan yayın organı Bourse & Bazaar‘ın sahibi Esfandyar Batmanghelidj “Uydu görüntüsü beni şaşırtmadı. Çünkü İranlı yöneticiler koronavirüse karşı daha fazla mezar kazacaklarını 25 Şubat’ta açıklamıştı” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İRAN’DAN BM’YE UZAY MEKTUBU: “ABD’Yİ KINAYIN”

İLK İRAN ASILLI AMERİKALI ASTRONOT: ‘UZAY BİZİ BİRLEŞTİRİR’

“KORONAVİRÜS 650 MİLYON İNSANI HASTA EDECEK”