Home DÜNYA KORONAVİRÜS TÜP BEBEKÇİLERE DARBE VURDU
DÜNYA - 17 Nisan 2020

KORONAVİRÜS TÜP BEBEKÇİLERE DARBE VURDU

Hayatın normal akışını baltalayan global koronavirüs salgını, tüp bebek tedavilerinin de askıya alınmasına sebep oldu.

Dünya’da neredeyse tüm ülke ve bölgelerde görülen ve hemen her sektörü baltalayan koronavirüs salgını, tüp bebek tedavilerinin de askıya alınmasına sebep oldu. Bu durum bebek özlemi çeken aileleri hayal kırıklığına uğrattı. Binlerce çift, tüp bebek merkezlerinin karantina uygulaması yüzünden hasta alımını durdurması ve şehirlerarası seyahat yasağıyla son ümitlerini de yitiriyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Betül Görgen.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay Görgen, yaşanan süreç ve çiftlerin yaşadıkları travmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“SON ŞANSLARINI YİTİRMİŞ OLABİLİRLER!”

“Binlerce çift, tüp bebek tedavi merkezleri kapılarını hastalara kapattığından tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak için son şanslarını yitirmiş olabilir. Özellikle ileri yaşı olan ya da genç olmasına rağmen yumurta rezervi çok düşük olan hanımlar sonu görülemeyen bu süreç nihayetinde belki şanslarını tümüyle yitirmiş olacaklar. Bu da birçok kadının korktuğu bir durum. Doğurganlık tedavisi söz konusu olduğunda zaman en önemli parametredir. Biyolojik saati tersine çevirmek ne yazık ki mümkün değil. Bu da bazı çiftlerin asla ebeveyn olamayacakları anlamına geliyor. Onların son şansları da elden kaçıyor ve belki bir daha bunu yakalayamayacaklar. Bu gerçekten son derece üzücü ve travmatik bir durum.”

“RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDE YIKICI BİR ETKİ”

“Özellikle 30’lu yaşların sonunda ve 40’lı yaşların başında olan kadınlar, endişe içindeler. Karantina sona erdiğinde doktorların, tüp bebek tedavisi için çok yaşlı olduklarını söylemesinden korkuyorlar. Yaşananlar, bu insanların ruh sağlığı üzerinde yıkıcı bir etkiye neden oluyor. Koronavirüs, pek çok insan için bir aile sahibi olma ümidini ellerinden aldı. Evde kalmak zorunda kalan diğer insanların etrafta koşuşturan çocuklarından duydukları rahatsızlığı anlatmaları ya da dokuz ay sonra doğumlarda büyük artış yaşanacağına dair şakaların yapılması bu çiftler için son derece acı verici oluyor. Kimi evini, arabasını satarak tedavi hizmeti aldı. Bu insanların çaresizlik ve depresyon hissi tarif edilir gibi değil. Tüm öfke ve kederlerini dökecekleri bir yer yok onlar için. Bu insanlar bu duygularla kalır ve bunları ifade edemezlerse bu durum onları depresyona kadar götürebilir.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TÜRK UZMAN: “ÖLÜM SONRASI SPERM BAĞIŞININ PSİKOLOJİK ETKİSİ BİLİNMİYOR”

ÖNCE YUMURTALARINI DONDUR SONRA KARİYER YAP!

TELEFON BİRKAÇ SANİYEDE, ARABA BİRKAÇ DAKİKADA ŞARJ OLACAK