Home DÜNYA KORONAVİRÜSÜ, HONG KONG’DA BİR KÖPEĞE BULAŞTI
DÜNYA - 20 Mart 2020

KORONAVİRÜSÜ, HONG KONG’DA BİR KÖPEĞE BULAŞTI

Çin'de yaşayan Türk vatandaşı Gökhan Bükmüş, Spacemag Türkiye için koronavirüsle ilgili yıkılan tabuyu kaleme aldı.

Ocak ayının sonunda ne olduğu bilinmeyen bu virüs Çin’de hızla yayılmaya ve can almaya başladığında herkesin olduğu gibi benim de kafamda bir sürü soru işaretleri oluşmaya başlamıştı.

KAFAMDA BİR SÜRÜ SORU VAR

Yetkililer tarafından TV’den ve sosyal medyadan sürekli verilen ve sık sık güncellenen taze bilgiler, bir yandan bu soru işaretlerini ortadan kaldırıyor, bir yandan da yeni gelişmelerle yeni soru işaretleri oluşturuyordu. Bugün baktığımda basit görünen sorularla başlayan bu döngü artık daha ileri seviyede sorularla hala devam etmekte.

Gökhan Bükmüş.

BİZİM NÜFUS 3: BEN, EŞİM, KEDİM

Şubat başlarında virüs hızla yayılmaya devam ediyor, test sonuçları pozitif çıkanlar hastanelerde, onların son 14 günde temasta bulundukları kişiler de şüpheli vaka olarak yine gözetim merkezlerinde karantinaya alınıyordu. Bizim evin nüfusu 3; ben, Çinli karım ve kedimiz Xiao Bai (Küçük Beyaz). İster istemez zihnimde oluşturduğum kötü senaryoda eşimle benim başımıza gelebilecekler şöyle böyle gözümün önünde canlanıyordu.

RESMİ BIR VERİ YOK

Ama bu durumda her gece yatarken göğsüme oturup bana sırtını kaşıtan ve o mest olduğu anlarda burnunu öptüm Xiao Bai’a ne olacaktı?
Bu 3 aylık süreçte edindiğim kısmen resmi kısmen resmi olmayan bilgiler söyle:
Öncelikle Dünya Sağlık Örgütü, CoVid19’un evcil hayvanlara bulaştığını kanıtlayan bir veri olmadığını belirtiyor.

BARINAKLARDA KARANTİNA

Ama (şu ana kadar sadece) Hong Kong’da bir köpeğe virüsün bulaştığı bilgisi de mevcut. Çin’de hastalık teşhis edilen kişilerin evcil hayvanlarının da özel hazırlanan hayvan barınaklarında karantinaya alınıp testten geçirildiği bilgisi de paylaşılan bilgiler arasında.
Yine internette paylaşılan bilgilerde CoVid19’un insanların bağışıklık sistemini bozarken hayvanlarda bunun olmayabileceği de söyleniyor.
Peki hayvanlarımızı nasıl koruyacağız?

Gökhan Bükmüş ve eşi Yasmine.

ÖNCELİK KENDİ HİJYENİMİZ

Öncelikle kendi hijyenimizi sağlayarak… Hayvanlara dokunmadan ve mama vermeden önce ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Hayvanlarımızın yattığı yerlerin, mama kaplarının ve oyuncaklarının temiz olmasına dikkat etmeliyiz.
Şayet köpeklerinizi dışarı çıkarıyorsanız insanların attığı şeyleri yemelerine yalamalarına engel olun.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

KORONAVİRÜSLÜ HASTA: “GÖĞSÜM SIKIŞTI, NEFES ALAMIYORDUM”

KORONAVİRÜSE KARŞI EN ŞANSLI İNSANLAR: UZAY İSTASYONUNDAKİLER!

ÜNLÜ ASTROBİYOLOG: “KORONAVİRÜSÜ UZAYDAN GELDİ”