Home DÜNYA KORONAVİRÜSÜN ŞİFRELERİ: 1, 2, 3, 4, 10, 20, 60, 90
DÜNYA - 30 Mart 2020

KORONAVİRÜSÜN ŞİFRELERİ: 1, 2, 3, 4, 10, 20, 60, 90

Dr. Gamze Uçar, koronavirüs riskini düşüren sayıları ve koronavirüsten korunmanın 10 etkili yolunu anlattı.

Koronavirüs, tüm Dünya’da aylardır etkisini gösterirken salgınının önünü kesmek için bilim adamları da çalışmalarına devam ediyor. Tüm yoğunluğu ile devam eden araştırmalardan koronavirüs tedavilerine yönelik umut verici haberler gelse de Koronavirüse (Covid -19) karşı uzmanların her fırsatta dile getirdiği korunma yöntemlerini uygulamak yaşamsal öneme sahip.

Dr. Gamze Uçar.

Acıbadem Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, koronavirüs riskini düşüren sayıları ve koronavirüsten korunmanın 10 etkili yolunu anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

En az 2 litre su şart!

“Günde en az 2 litre ve sık sık su içmeyi ihmal etmeyin” diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar su içmenin önemini şöyle anlatıyor: “Bu sayede virüsün üst solunum yolunda kalma süresini kısaltabilirsiniz. Su içmek ayrıca bağışıklık sistemine de destek oluyor. Ancak sıcak içeceklerin virüsü öldürecekleri yanılgısına ise kapılmayın. Çünkü yüksek ısıdaki içecekler virüsü yok etmedikleri gibi ağız ve boğaz mukozasında hasar oluşturabiliyor, bunun sonucunda da yarar sağlamak yerine zarar verebiliyor.”

Ellerinizi 20 saniye ovarak yıkayın

Ellerinizi sık sık, bol su ve sabunla en az 20 saniye boyunca ovarak yıkamayı asla ihmal etmeyin. Antiseptik ya da antibakteriyel içeren sabun kullanmanıza gerek yok, normal sabun yeterli gelecektir. Su ve sabunun olmadığı durumlarda ise alkol bazlı el antiseptiklerinden faydalanın.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN instagram SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

Minimum yüzde 60 olsun

El hijyeninde kullanılan ürünlerin dezenfektan özelliğe sahip olması için minimum yüzde 60 alkol içermeleri gerekiyor. El antiseptiğinin dışında yüzde 80-90 oranında alkol içeren kolonyalar da el hijyeninde etkili. Ancak bu ürünler ellerinizi su ve sabun temizliğinden daha fazla korumaz. Dolayısıyla ellerinizi sık sık bol sabunlu suyla iyice ovarak yıkamanız çok önemli.

3 bölgeye temas etmeyin

Koronavirüs; öksürük ve hapşırık nedeniyle ortama yayılan damlacıkların solunmasıyla bulaşıyor. Ayrıca solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan ağız, burun veya gözlere değdirilmesi de çok riskli. Bu nedenle kirli ellerinizle göz, burun ve ağzınıza temas etmemeye özen gösterin.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

En az 3-4 adım mesafe koyun

Öksürük veya hapşırıkla çevreye yayılan damlacıklar havada 3 saat asılı kalabiliyor. Bu nedenle kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının, mecbursanız ağız ve burnunuzu kapatın. “Selamlaşmak için tokalaşmayın, sarılmayın ve öpüşmeyin” diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, ayrıca insanlarla iletişim kurarken en az 3-4 adım (1.5 metre) uzakta durmayı alışkanlık haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Sadece 1 kez kullanın

Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınız ile burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendiliniz yoksa dirsek içinden faydalanın.

10’ar dakika havalandırın

Virüsler kapalı ortamlarda daha hızlı yayıldığı için bulunduğunuz ortamı her saat başı 10-15 dakika boyunca havalandırın.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN PİNTEREST SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

Günde 1 kez mutlaka temizleyin

Koronavirüs; yüzeylerde saatler hatta günlerce canlı kalabilme özelliğine sahip. Virüsün bulaşmaması için kapı kolları, armatürler ve lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri her gün bol su ve deterjanla dezenfekte edici özelliğe sahip ürünlerle temizleyin.

60 – 90 derecede yıkayın

Koronavirüs solunum sekresyonu ile bulaşmışsa kıyafetlerimiz üzerinde de birkaç saat canlı olarak kalabiliyor. Bu nedenle dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi hemen değiştirin ve 60-90 derece gibi yüksek ısıda deterjanla yıkayın.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN TWITTER SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

En az 4-5 porsiyon sebze meyve tüketin

Bağışıklık sistemimizi güçlü kılan en önemli etkenlerin başında yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemini koruyan antioksidanlar olan A, C, E, D vitaminleri, selenyum, çinko ve demir gibi vitamin ve mineralleri içeren besinleri dengeli ve yeterli almaya özen gösterin. Her gün 3-5 porsiyon sebze-meyvenin yanı sıra D vitamini içeren süt, yoğurt ve peynir gibi besinleri, protein içeren besinleri ve baklagilleri yine düzenli olarak tüketmeniz çok önemli.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN YOUTUBE KANALINA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BELÇİKA’DA KORONA YASAĞINA KARŞI GELENE 4000 EURO CEZA

TÜRK HALKININ YÜZDE 12’Sİ ‘KORONA’DAN KORKMUYOR

“KORONAVİRÜSÜNÜ ÇOCUKLARA NASIL ANLATIRIZ?” REHBERİ