Home DÜNYA “KORONAVİRÜSÜNE KARŞI 2-3 HAFTAYI SIKI TUTARSAK, NİSAN’DA RAHATLARIZ”
DÜNYA - 16 Mart 2020

“KORONAVİRÜSÜNE KARŞI 2-3 HAFTAYI SIKI TUTARSAK, NİSAN’DA RAHATLARIZ”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: "İyimser bakalım. Güneş ışığı ve sıcakla birlikte virüsün yayılması duracak."

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk’te Tarafsız Bölge’ye konuk oldu. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ateş Kara Türkiye’deki koronavirüsü salgınıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“HER ÖKSÜRÜK, ATEŞ KORONA DEĞİL”

  • “Öksürük ve ateşi olanlar 184’ü arasın. Bazı sorular sorulur, ona göre kişinin koronavirüs olup olmadığı anlaşılıyor, ona göre hastaneye gitmesi tavsiye ediliyor.”
  • “100’ün üzerinde virüs var. Covid-19’da devam eden kesintisiz ateş, çok ciddi yorgunluk ve halsizlik, rahatsız edecek boyutta öksürük olur. Paniğe gerek yok.”
  • “Türkiye’de test bedava yapılıyor. Dünya’da kendi testini yapan üçüncü ülkeyiz.”
  • “Çok acil değilse hastanelere başvurmayalım. İhtiyacı olabilecek vatandaşlara sağlık personelinin ilgisini artırmak için buna önem verelim.”
  • “İyimser tarafıyla bakalım. Virüse ait özellikler var. Birinci zaafı Güneş ışınlarından etkileniyor. İkinci zaafı sıcaklığa dayanamıyor. Güneş ışığı ve sıcakla birlikte virüsün yayılması duracak. 2-3 haftayı sıkı tutarsak, Nisan ayında rahatlarız. Kötümser taraf ise yazın da vakalar olur.”
  • “Koronavirüs bu virüs ailesinin 7’nci üyesi. SARS virüsüne çok benziyor. SARS’la aynı özellikte. Güneş ışığı ve sıcağı sevmez. Öyle olursa Haziran’da biter.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÜNLÜ ASTROBİYOLOG: “KORONAVİRÜSÜ UZAYDAN GELDİ”

MARS NUMUNELERİNE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

“KORONAVİRÜSÜNÜ ÇOCUKLARA NASIL ANLATIRIZ?” REHBERİ