Home DÜNYA KÜRESEL ISINMA, COVİD-19’UN OLUMLU ETKİSİNE RAĞMEN BÜYÜK TEHDİT
DÜNYA - 14 Mayıs 2020

KÜRESEL ISINMA, COVİD-19’UN OLUMLU ETKİSİNE RAĞMEN BÜYÜK TEHDİT

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, 1850'den beri her 10 sene öncekinden daha sıcak hale geliyor ve 2010-2019 tarihteki en sıcak 10 yıl oldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kısa vadeli olumlu etkisine rağmen küresel ısınma ve iklim değişikliği ekosistemi tehdit ederken, Çin açık arayla Dünya’da en fazla karbondioksit salımı yapan ülke olmaya devam ediyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenini 1850’lerde başlayan sanayi devrimiyle artan karbondioksit emisyonu oluşturuyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün raporu’na göre, 1850’den beri her 10 sene öncekinden daha sıcak hale geliyor ve 2010-2019 tarihteki en sıcak 10 yıl oldu. Karbondioksit salımı hedeflenen ölçüde düşürülmezse 2100 yılına kadar küresel sıcaklık 4 derece artabilecek. Artan sıcaklıklar kuraklık, seller, şiddetli kasırgalar, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme ve buzulların erimesine neden oluyor, bu durum da ekosistemi ve içindeki canlıları tehdit ediyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Breakthrough Enstitüsü’nün raporuna göre, Dünya ekonomisini durma noktasına getiren Covid-19 salgını nedeniyle karbondioksit salımında 2020 yılında yüzde 5 ila 8 ile tarihteki en büyük düşüş bekleniyor. 2020’de kısılan her bir ton karbondioksit salımı dünya ekonomisine 1750 dolara mal oluyor. Bu da ekonominin etkilenmesiyle çevre dostu yenilenebilir enerji yatırımlarının da azalabileceği anlamına geliyor. Yenilenebilir enerji küresel ısınmaya karşı tek sürdürülebilir seçenek olarak değerlendiriliyor.

EN ÇOK KARBON SALINIMI YAPAN ÜLKELER

Küresel Karbon Projesi’nin 2018 raporuna göre, 9,8 milyar ton ile Çin en yüksek karbon salımı yapan ülke olmaya devam ediyor. Çin’in ardından 5,3 milyar ton ile ABD, 2,5 milyar ton ile Hindistan ve 2,5 milyar ton ile Rusya geliyor. Çin’in ilk sırada gelmesinin nedeni dev endüstrisinin yanı sıra enerji kaynağı olarak ağırlıklı kömür ve petrol kullanması. Kömür ve petrol, içeriklerinde yoğun karbon bulundurmaları nedeniyle çevreye en zararlı enerji kaynakları olarak görülüyor. Karbondioksit salımında enerji sektörü yaklaşık yüzde 26 ile ilk sırada yer alırken, bu alanı endüstri yüzde 20, ormancılık yüzde 17, ulaşım sektörü yüzde 14 ve tarım yüzde 13 ile takip ediyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: KORONAVİRÜS EKONOMİYİ NASIL ETKİLEYECEK?

KÜRESEL ISINMA TÜRKİYE’DE İSTİHDAMI NASIL ETKİLEYECEK?

ÇEVRE AKTİVİSTİ GRETA’DAN DÜNYA’YA ‘AĞAÇ’ VİDEOSU