Home DÜNYA ‘KUZEY KORE BOMBASI 17 HİROŞİMA ETKİSİNDE’
DÜNYA - 16 Kasım 2019

‘KUZEY KORE BOMBASI 17 HİROŞİMA ETKİSİNDE’

Amerika ile Kuzey Kore liderleri geçtiğimiz Haziran’da buluşup Dünya’ya ‘barış’ mesajı verse de Kuzey Kore’nin nükleer silah kapasitesiyle ilgili yeni bir iddia Dünya basınında manşetleri süsledi. İddia makamı ise 2 yıldır uzay çalışmalarıyla bol alkış alan Hindistan Uzay Araştırmaları Merkezi ISRO… Hikayeye silbaştan giriş yapalım:

EYLÜL 2017 TESTİ MERCEK ALTINA ALINDI

Kuzey Kore, Nükleer Silahlardan Arınma Antlaşması’ndan 2003 yılında geri çekildi. Bu süreden sonra birçok nükleer bomba testleri yapıldı. Sonuncusu ise 3 Eylül 2017 tarihinde yapılan yeraltındaki 5 denemeydi. Şimdi Başını Dr K. M. Sreejith’in çektiği Hint bilim insanları, Kuzey Kore tehlikesini uzaydan keşfetti. Uydu görüntülerinden elde ettikleri bilgiye göre, Kuzey Kore’nin denediği nükleer bombanın etkisi, 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombasında tam 17 kat etkili!

Konvansiyonel silah testleriyle ilgili haberlere, deprem araştırma merkezlerinden gelen bilgilerden ulaşılıyor. Bombanın yüzeyde oluşturduğu sismik etki sayesinde sonuca varılıyor. Ancak Kuzey Kore’ya yakın böyle bir merkez olmadığı ve testlerin yapıldığı noktanın bilinmiyor olması Kuzey Kore’nin bugüne kadar gizlenmesini sağlıyordu.

PATLAMAYLA DAĞIN ZİRVESİ KAYDI

Dr K. M. Sreejith ve ekibi, çözüm için gözünü yukarı dikti! ALOS-2 uydusu ve Radar İnterferometre InSAR’dan gelen veriler incelendi, Eylül 2017 testinden sonra yüzeyde oluşan değişikliklerden testin Mantap Dağı’nda yapıldığına ulaşıldı. InSAR verileri şunu gösteriyordu: Patlama nedeniyle dağın zirvesi yarım metre kaydı. Yani patlama zirvenin 540 metre altında olmuştu. Bombanın 245-271 kiloton (TNT eşdeğeri, patlamalarda salınan enerjinin miktarının ölçülmesinde kullanılan bir birimdir) arasında olduğu sonucuna varıldı ki, Hiroşima bombası 15 kilotondu.

KUZEY KORE LİDERİ KİM JONG UN KİMDİR?

Kim Jong un

Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore’nin Dünya’ya meydan okuyan lideri Kim Jong Un’un doğum tarihi bile kesin bilinmemektedir. Bir kesime göre 1983 bir kesime göre 1984… 2011’den bu yana ülkeyi yönetmektedir. Beatles ve Jean-Claude Van Damme hayranı… İsviçre’de eğitim aldı. Eski NBA basketbolcusu Dennis Rodman’la arkadaşlık kurdu. Rodman, Kim’in adasına yaptığı yolculuğu şöyle anlatmıştı: “Hawaii ya da İbiza gibi, ama orada yaşayan tek kişi o.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HİNDİSTAN-PAKİSTAN SAVAŞI’NDA MİLYONLAR ÖLEBİLİR

150 BÜYÜK HADRON SAĞLAMLAŞTIRICISI!

‘EVRİM’E SÜPERNOVA ETKİSİ

Fotoğraflar: ESA, Vikipedi